• rozwiń

Więcej paliwa w paliwie. Orlen stawia na nowe technologie

Więcej paliwa w paliwie. Orlen stawia na nowe technologie
Foto: orlen.pl/BiuroPrasowe Foto: PKN Orlen planuje w 2020 r. uruchomienie instalacji visbreakingu

PKN Orlen planuje budowę i uruchomienie w 2020 r. instalacji visbreakingu, dzięki której pogłębi przerób ropy, uzyskując większą o kilka punktów procentowych ilość paliw z baryłki surowca niż dotąd. Inwestycja jest częścią strategii spółki na lata 2017-21.

W związku z planowaną budową instalacji technologii visbreakingu w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku, spółka ta podpisała umowę na zakup licencji i projektu bazowego – poinformował w piątek płocki koncern.

- Podpisanie umowy jest pierwszym etapem realizacji inwestycji, której efektem będzie także podniesienie zdolności produkcyjnej rafinerii, a tym samym wzrost generowanej marży – zaznaczyła spółka.

Więcej ropy

PKN Orlen wyjaśnił, że technologia ta przyczyni się do dodatkowego przerobu produktów w ilości blisko 1200 ton na dobę.

Jak podkreślił płocki koncern, proces visbreakingu jest technologią sprawdzoną, i stosowaną już w grupie kapitałowej tej spółki, w tym w rafineriach w Czechach oraz na Litwie - łączna zdolność przerobu ropy we wszystkich rafineriach płockiego koncernu to ponad 30 mln ton różnych gatunków surowca rocznie.

PKN Orlen przypomniał, że w rafineriach prowadzących głęboki przerób ropy, czyli wytwarzających tzw. „produkty białe”, jak gaz suchy i płynny, benzyna, nafta i olej napędowy, instalacja visbreakingu służy m.in. do uzysku dodatkowej ilości produktów lekkich z procesu termicznego rozkładu - krakingu gudronu, oleju ciężkiego, będącego pozostałością procesu destylacji próżniowej surowca.

- Proces visbreakingu jest stosowany głównie w rafineriach wytwarzających składniki lotne z użyciem wodoru, przy niskiej konwersji, które produkują duże ilości oleju napędowego – podkreślił płocki koncern.

Wzmocnić pozycję

Jak zaznaczył PKN Orlen, projekt budowy instalacji visbreakingu jest zgodny z realizacją celów ogłoszonej niedawno nowej strategii tej spółki na lata 2017-21 – płocki koncern informował wcześniej, że celem strategicznych działań jest tam m.in. wzmocnienie pozycji rynkowej, wykorzystywanie rosnącej roli petrochemii oraz kontynuowanie projektów w segmencie wydobycia i inicjowanie przedsięwzięć związanych z innowacjami.

PKN Orlen zapowiedział ostatnio, że w latach 2017-18 na inwestycje planuje przeznaczać średniorocznie 5,4 mld zł, z czego 3,7 mld zł na segment downstream (rafineria, petrochemia i energetyka), na segment detalu 0,6 mld zł oraz 0,8 mld zł na wydobycie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane