• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Orlen kupi więcej ropy z Arabii Saudyjskiej? "Zastanawiamy się nad wzmocnieniem tej relacji"

Orlen kupi więcej ropy z Arabii Saudyjskiej? "Zastanawiamy się nad wzmocnieniem tej relacji"
Foto: Orlen Foto: PKN Orlen analizuje możliwości dostaw ropy z Bliskiego Wschodu

PKN Orlen analizuje możliwości dywersyfikacji dostaw ropy naftowej z Bliskiego Wschodu, w tym z Iranu i Iraku. Obecnie spółka odbiera miesięczne ok. 100 tys. ton surowca od Saudi Aramco, dostarczanych do Polski statkami z Arabii Saudyjskiej.

- Mogę powiedzieć, że z firmą Saudi Aramco jesteśmy absolutnie w stałym kontakcie - sprowadzamy miesięcznie jeden statek. Zastanawiamy się nad wzmocnieniem, poszerzeniem tej relacji, ale za wcześnie jeszcze, żeby rozmawiać o szczegółach – oświadczył podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk.

Sytuacja w Iranie

Pierwsza dostawa ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej dla rafinerii PKN Orlen dotarła do portu w Gdańsku we wrześniu 2015 r. Było to 100 tys. ton surowca zakupionego przez płocki koncern na podstawie umowy spot właśnie od koncernu Saudi Aramco, który jest jednym z największych na świecie podmiotów branży naftowej.

- Mogę też powiedzieć, że monitorujemy sytuację w Iranie i pracujemy nad tym, żeby również sprowadzić statek z Iranu. Także te możliwości dywersyfikacyjne rzeczywiście się pojawiają – dodał Jędrzejczyk, pytany w czwartek o możliwości pozyskania ropy naftowej z innych źródeł niż długoterminowe kontrakty na surowiec rosyjski.

Wiceprezes PKN Orlen zastrzegł przy tym, że pojawiająca się teza, iż płocki koncern zwiększył ostatnio wolumen dostaw ropy naftowej w kontraktach terminowych „nie do końca jest prawidłowa”, ponieważ poziom ten nie odbiega zasadniczo od wcześniejszych umów.

Inne kierunki możliwe

Dopytywany o szczegóły planów dywersyfikacji przez PKN Orlen dostaw ropy naftowej, Jędrzejczyk przyznał:

- Pracujemy również nad innymi kierunkami. Jak będzie taka możliwość, będziemy oficjalnie informować, gdy takie kontrakty będą zawierane. (…) Oczywiście Irak jest obszarem naszego zainteresowania - stwierdził Jędrzejczyk.

Według PKN Orlen zawierając pod koniec 2015 r. dwa nowe kontrakty terminowe z Rosneft i Tatneft na dostawy rosyjskiej ropy naftowej, uzyskał „korzystne warunki cenowe oraz dużą elastyczność w zakresie wolumenów i punktów dostaw surowca”.

- Obecnie koncern dysponuje optymalną strukturą dostaw długoterminowych i spotowych by wykorzystywać sytuację rynkową, dążąc do dywersyfikacji zaopatrzenia w surowce na optymalnym poziomie, zabezpieczającym potrzeby produkcyjne – ocenia spółka.

Długoterminowa umowa z Rosneftem

Z końcem grudnia 2015 r. PKN Orlen podpisał aneks do długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej z rosyjskim koncernem Rosneft Oil Company. Porozumienie zapewnia dostawę od 18 mln ton do 25,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 26 mld zł. Dostawy będą realizowane rurociągiem od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2019 r. do rafinerii w Płocku. Spółka posiada także opcję odbioru części dostaw w gdańskim Naftoporcie lub w terminalu morskim w Butyndze na Litwie.

Zawarta w lutym 2013 r. umowa między PKN Orlen a Rosneft Oil Company na ok. 18 mln ton ropy naftowej obowiązuje do 31 stycznia 2016 r. Była to pierwsza umowa zawarta z producentem surowca, a nie z traderem. Według płockiego koncernu, „kontynuacja współpracy z Rosneft Oil Company, na bazie pierwszej w historii długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej bezpośrednio od producenta, poza aspektami handlowymi, gwarantuje stabilność dostaw w dłuższym horyzoncie”.

Kontrakty także w Szwajcarii

Oprócz aneksu do umowy z Rosneft Oil Company, PKN Orlen ma kontrakt z Tatneft Europe z siedzibą w Szwajcarii, handlowym przedstawicielem rosyjskiej spółki Tatneft, zawarty także w grudniu 2015 r. Zgodnie z tym kontraktem dostawy ropy naftowej bezpośrednio do Płocka realizowane są od 1 stycznia 2016 r. i będą trwać do 31 grudnia 2018 r. Umowa przewiduje dostawę od 3,6 mln ton do 7,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 7,4 mld zł.

W ocenie płockiego koncernu, „przyjęta struktura dostaw umożliwi reagowanie na zmiany na rynku ropy i pozostawia przestrzeń do pozyskiwania surowca z alternatywnych kierunków”.

Z końcem 2012 r. PKN Orlen przedłużył na trzy lata kontrakt długoterminowy z grudnia 2009 r. zawarty z Mercuria Energy Trading z siedzibą w Szwajcarii na dostawy ropy naftowej do rafinerii w Płocku. Wartość umowy, obowiązującej od 1 stycznia 2013 r., która wygasła 31 grudnia 2015 r., szacowana była na ok. 26 mld zł. Aneks dotyczył dostaw do płockiego koncernu 3,6 mln ton ropy naftowej rocznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Galicja58
Jedni drugich krytykują ale nie podają że majà lepsze kontrakty.W Canada mają najtańszą rope.
Złodziejstwo podatek od wszystkiego na kiełbase wyborczą
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ROBOROBI PL
Czy ktoś orientuje się jak wygląda cena arabskiej ropy w relacji do surowca rosyjskiego? Jeżeli koszt jest zbliżony, to warto dywersyfikować dostawy i nie wiązać się długoterminowymi kontraktami.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane