• rozwiń

Odkryto nowe zasoby gazu w największym złożu w Polsce

PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA Odtwórz: PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA
PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA "Źródło: TVN24 BiS"

Nowe zasoby gazowe odkryto w eksploatowanym od 60 lat złożu Przemyśl. Jak się okazało, pozyskiwany surowiec jest najwyższej jakości. Odkrycie nowego horyzontu gazowego było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii w badaniach złoża i wierceniach.

Jak podano, złoże Przemyśl to największe złoże gazu w Polsce. Pozyskiwany z niego surowiec jest najwyższej jakości – zawartość metanu wynosi ok. 98-99 proc.

Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG - czytamy w komunikacie - zakończył próby na odwiercie eksploatacyjnym Przemyśl–290 położonym w okolicy Ujkowic na północ od Przemyśla. W teście uzyskano wydatek absolutny gazu w ilości około 150 m3/min.

Kolejne zasoby

Wykonany na przełomie 2017 i 2018 r. odwiert o głębokości 2030 m jest czwartym w tym rejonie, z którego uzyskano przypływy gazu w ilościach przemysłowych. Do końca roku PGNiG planuje wykonanie tam jeszcze trzech odwiertów, a wiercenie kolejnego rozpocznie się jeszcze w lutym. Prace wiertnicze prowadzi Ezalo Drilling, spółka z grupy kapitałowej PGNiG.

"Odwiert Przemyśl-290 umożliwi wydobycie surowca z nowego horyzontu gazowego VIII w złożu Przemyśl. Choć jest ono eksploatowane już od kilkudziesięciu lat, PGNiG wciąż odkrywa w nim kolejne zasoby surowca. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod badań i wierceń" - napisano.

"Zdjęcia sejsmiczne 3D zasadniczo zmieniły nasz pogląd na temat budowy geologicznej złoża. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję o jego rewitalizacji, która pozwoli na eksploatację złoża przez kolejne dekady" – powiedział, cytowany w komunikacie, Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

PGNiG ma w kraju 21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy i gazu ziemnego oraz 25 koncesji łącznych (poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie). Spółka dysponuje również 213 koncesjami eksploatacyjnymi, z czego 151 to koncesje na wydobywanie gazu ziemnego, 14 – ropy, a 48 – ropy i gazu. PGNiG ma również dziewięć koncesji na magazynowanie gazu ziemnego i trzy na składowanie odpadów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane