• rozwiń

PGNiG spodziewa się wygranej z Gazpromem w arbitrażu

PGNiG spodziewa się wygranej z Gazpromem w arbitrażu
Foto: gazprom-neft.com Foto: PGNiG spodziewa się wygranej z Gazpromem w arbitrażu

PGNiG spodziewa się wygranej w arbitrażu z Gazpromem w sprawie cen gazu w kontrakcie długoterminowym - ocenił w czwartek w rozmowie z dziennikarzami prezes gazowej spółki Piotr Woźniak.

Woźniak poinformował, że wynik arbitrażu spodziewany jest latem przyszłego roku. - Spodziewamy się wygranej w arbitrażu - powiedział. Zaznaczył, że po takim rozstrzygnięciu spółka będzie miała uprawnienia do odszkodowania. - To odszkodowanie nie jest jednak +z klucza+. Arbitraż nie zasądza bowiem wypłaty, tylko należność. Do tej należności trzeba będzie dojść na drodze sądowej - wyjaśnił szef PGNiG.Jego zdaniem takie postępowanie może potrwać "rok i trochę" po arbitrażu.

Dodał jednak, że polska spółka jest "gotowa na rozsądne rozwiązanie sporu z Gazpromem przed decyzją Trybunału Arbitrażowego".

PGNiG złożył do sztokholmskiego Trybunału Arbitrażowego pozew przeciwko Gazpromowi w sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z września 1996 r. (tzw. kontraktu jamalskiego). Zdaniem polskiej spółki Gazprom powinien zgodzić się na dostosowanie kontraktu z 1996 r. do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kolom
Gazprom powinien zrezygnować z dostaw gazu na umowy długoterminowe. Powinien otworzyć giełdę gazu i sprzedawać po cenach proponowanych przez firmy wydobywające ten surowiec. Transport to oddzielne umowy i kontrakty.
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane