• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Złoża ropy i gazu z Karpat w rękach giganta. Jest porozumienie

Złoża ropy i gazu z Karpat w rękach giganta. Jest porozumienie
Foto: Shutterstock Foto: PGNiG podpisało list ws. eksploatacji tzw. złóż marginalnych ropy

PGNiG podpisało w poniedziałek list intencyjny z Discovery Polska ws. ewentualnej eksploatacji złóż marginalnych ropy i gazu w rejonie Karpat. Zdaniem Głównego Geologa Kraju Mariusza Oriona Jędryska to szansa na zatrzymanie miejsc pracy oraz transfer nowych technologii.

Uroczystość podpisania listu intencyjnego o współpracy w zakresie zachowania ciągłości wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego odbyła się w siedzibie resortu środowiska. Wzięli w niej udział wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek, prezes PGNiG Piotr Woźniak oraz dyrektor finansowy Discovery Polska LLC Alexander Fraser.

Wszystkie koncesje

Jędrysek zwrócił uwagę, że PGNiG posiada prawie wszystkie koncesje na wydobycie ropy w Karpatach. - Część z nich ma bardzo niską produktywność, to powoduje, że eksploatacja staje się nieopłacalna. PGNiG wiele lat temu postanowiło sukcesywnie likwidować otwory, niektóre kopalnie, co oznaczałoby faktycznie, niewyczerpanie złoża do końca - dodał.

Główny Geolog Kraju zaznaczył, że ambicją obecnego rządu jest, by "wyczerpać złoże dosłownie ile się tylko da". Zwrócił uwagę, że PGNiG w blisko 100 proc. wyeksploatował złoże gazu w Borzęcinie. - Chcielibyśmy, żeby to dotyczyło też ropy naftowej, szczególnie w płytkich złożach - ocenił.

Transfer technologii

Jego zdaniem, jeżeli ostatecznie dojdzie do podpisania umowy między PGNiG i Discovery Polska (firma z kapitałem amerykańskim), może to pozwolić na transfer nowych technologii do Polski związanych z eksploatacją złóż marginalnych (na wyczerpaniu). To też szansa na zatrzymanie miejsc pracy.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak przyznał, że przy spadających cenach ropy, eksploatacja takich złóż jest dla tak dużej firmy nierentowna. "Ten ujemny wynik po spadku cen w 2014 r. pogłębił się znacznie" - zaznaczył.

Prezes spółki wyjaśnił, że podpisanie listu nie oznacza, podpisania komercyjnej umowy z Discovery. Dodał, że przed końcem roku amerykańska firma miałaby określić, jaki zakres inwestycji byłby potrzebny do dalszej eksploatacji złóż marginalnych w Karpatach (900 punktów wydobywczych).

Co w przyszłości?

Woźniak pytany jak mogłaby wyglądać przyszła współpraca powiedział, że może być to np. joint venture, bądź przeniesienie koncesji. - Musimy najpierw poczekać na wyniki, co można zrobić. Tu rządzi pieniądz - podkreślił.

Przedstawiciel Discovery Polska powiedział, że firma jest mała, ale działa w Polsce od kilku lat. Dodał, że przedsiębiorstwo od kilku lat bada też możliwości wydobycia ropy i gazu ze złóż marginalnych w Karpatach.

- To są te same pola, więc uważamy, że mamy odpowiednie doświadczenie i wiedzę, żeby podjąć działania w tym regionie. W ciągu kilku miesięcy będziemy bardzo dokładnie badali dane. Będziemy współpracować z PGNiG. Po tym okresie będziemy dążyli do podpisania komercyjnej umowy - powiedział Fraser.

Discovery Group od ponad 5 lat aktywnie prowadzi badania poszukiwawcze, zarówno w obszarze Karpat w Polsce, jak również po stronie słowackiej, gdzie posiada 4 koncesje poszukiwawcze i wykonuje wiercenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane