• rozwiń
  • WIG20 2196.35 -0.39%
  • WIG30 2494.28 -0.46%
  • WIG 58031.55 -0.46%
  • sWIG80 11616.33 -0.11%
  • mWIG40 3806.47 -0.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:25

Dostosuj

Odkrycie na Podkarpaciu. Nowe złoże gazu

PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA Odtwórz: PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA
PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA "Źródło: TVN24 BiS"

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło nowe złoże gazu zlokalizowane w powiecie lubaczowskim na Podkarpaciu. Wstępne analizy wskazują, że będzie można z niego wydobyć ok. 20 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie – poinformowała spółka.

Nowo odkryte złoże gazu zlokalizowane jest na terenie koncesji Lubliniec-Cieszanów, na głębokości 700 m.

Spółka analizuje, że z nowoodkrytego złoża będzie można wydobyć ok. 20 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego.

Dla ukazania skali, warto zauważyć, że Polska zużywa blisko 16 miliardów metrów sześciennych tego surowca w ciągu roku. Wydobycie tylko Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa obecnie waha się między 4 a 4,5 miliarda metrów sześciennych rocznie.

Kolejne odkrycie

Jak przypomniał cytowany w komunikacie prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak, to kolejne w ostatnim czasie odkrycie na Podkarpaciu.

- Z dużym powodzeniem stosujemy tam nowe metody poszukiwań. Planujemy w tym rejonie jeszcze dwa otwory poszukiwawcze i dopiero wtedy będziemy mogli określić potencjał zasobowy. Pozwoli nam to także na opracowanie strategii zagospodarowania tych płytko zalegających horyzontów gazowych - dodał.

Największe złoże

Spółka ogłosiła niedawno wstępne wyniki nowych badań największego w Polsce złoża Przemyśl na Podkarpaciu. Wynika z nich, że zasoby wydobywalne z tego złoża mogą być większe o prawie 25 proc. niż wcześniej szacowano, co oznaczać może dodatkowe 20 mld m sześc. gazu ziemnego do wydobycia.

W trakcie prac na Podkarpaciu PGNiG stosuje metody sejsmiczne 3D, które pozwalają na bardzo dokładne określenie budowy geologicznej potencjalnego obszaru zalegania złóż. Badania prowadzone są na powierzchni łącznej 1,5 tys. km kw. Powstałe w ich efekcie zdjęcie sejsmiczne będzie największym tego typu w Europie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
awa953
Gaz wydobywany metodą łupkową? To zniszczenie i zatrucie ziemi, wód gruntowych, zwierząt i ludzi, tysiące ton chemikaliów wylewanych na pola, Polska to nie USA, gdzie bezprawie koncernów niszczy życie na ziemi. Bedzie opamiętanie?
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane