• rozwiń
  • WIG20 2352.42 +0.28%
  • WIG30 2708.76 +0.34%
  • WIG 60788.46 +0.17%
  • sWIG80 11998.44 +0.48%
  • mWIG40 4263.23 -0.28%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Odkryto złoże gazu w centralnej Polsce, kolejne w ostatnich dniach

Polska otrzyma amerykański gaz. Jako pierwszy kraj w regionie Odtwórz: Polska otrzyma amerykański gaz. Jako pierwszy kraj w regionie
Polska otrzyma amerykański gaz. Jako pierwszy kraj w regionie "Źródło: tvn24"

W okolicach Środy Wielkopolskiej odkryto nowe złoża gazu - poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Ze wstępnych badań wynika, że będzie można z niego wydobyć 70 milionów metrów sześciennych paliwa rocznie. To kolejne złoże w tym rejonie odkryte w ciągu ostatnich kilku dni.

Sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego o nazwie Rokietnica 5H, na koncesji Pniewy - Stęszew. Całkowita długość wiercenia wynosi 4255 metrów, w tym około 400 metrów odcinka poziomego - podało PGNiG.

W poniedziałek gazowa spółka wspólnie z PKN Orlen poinformowały o odkryciu innego złoża gazu ziemnego w okolicach Środy Wielkopolskiej - na koncesji Kórnik - Środa Wielkopolska. To właśnie tam po raz pierwszy w zachodniej Polsce geolodzy zastosowali technologię wierceń horyzontalnych w znajdującym się tam piaskowcu. 

Odkrycie złóż gazu

Wiercenie otworu poszukiwawczego Rokietnica 5H zaczęło się w styczniu 2017 roku Spółka poinformowała, że uzyskano przemysłowy przypływ gazu ziemnego o szacunkowej zawartości metanu wynoszącej około 85 proc. Teraz prowadzony jest test produkcyjny, który ma określić parametry eksploatacyjne złoża. Pierwsze wstępne wyniki wydajności wskazują, że ze złoża będzie można wydobyć ok. 70 mln metrów sześciennych gazu rocznie.

"Nowo odkryte złoże na terenie gminy Rokietnica to kolejne zakończone sukcesem prace poszukiwawcze w Wielkopolsce w ciągu ostatnich kilku dni" – powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak.

Jego zdaniem to efekt przemyślanej, długofalowej strategii inwestycyjnej PGNiG oraz postępu technologicznego spółki.

Polska zużywa rocznie ponad 16 miliardów metrów sześciennych gazu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (15)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
junior60
Karlino też miało być polskim Kuwejtem.To jest kropla w morzu potrzeb,jeszcze długo będziemy musieli importować niebieskie paliwo.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane