• rozwiń
    • WIG20 2208.54 -0.16%
    • WIG30 2497.43 -0.11%
    • WIG 57950.18 -0.06%
    • sWIG80 11410.26 -0.38%
    • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Dobra wiadomość dla odbiorców gazu. Przepadł wniosek o podwyżkę

PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA Odtwórz: PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA
PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA "Źródło: TVN24 BiS"

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy spółkom PGNiG Obrót Detaliczny i Polskie LNG - poinformował w czwartek regulator. Opłaty kompleksowe za dostarczony gaz, jakie ponosić będą odbiorcy w gospodarstwach domowych nie wzrosną, choć spółka pierwotnie wnioskowała o podwyżkę.

W przypadku PGNiG Odbiór Detaliczny, czyli spółki dostarczającej gaz do odbiorców taryfy będą obowiązywały do końca marca 2018 r. W przypadku Polskiego LNG, czyli operatora Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu - do końca grudnia 2018 r.

Cena bez zmian

Obecna taryfa PGNiG dotyczy tylko odbiorców w gospodarstwach domowych - tylko dla nich prezes URE wydaje decyzje. W pierwszych trzech miesiącach 2018 r.  zarówno ceny gazu, jak i stawki opłat abonamentowych nie ulegają zmianie w stosunku do taryfy obowiązującej.

URE wskazał, że nie zakończyło się jeszcze postępowanie w sprawie opłat pobieranych przez Polską Spółkę Gazownictwa - największą w grupie PGNiG, zajmującą się siecią.  "Zważywszy więc na to, że 1 stycznia 2018 r. zmianie, w stosunku do taryfy obowiązującej, nie ulega również taryfa Polskiej Spółki Gazownictwa (postępowanie administracyjne w sprawie tej taryfy nie zostało zakończone), opłaty kompleksowe za dostarczony gaz, jakie ponosić będą odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwanych przez PGNiG OD z o.o., pozostaną niezmienione. Jednakże Spółka pierwotnie wnioskowała o wzrost dotychczasowych cen, a zatwierdzona taryfa jest wynikiem przeprowadzonego postępowania administracyjnego przed Prezesem URE" - napisano w komunikacie URE.

Terminal LNG

Wejście w życie nowej taryfy dla gazu LNG oznacza spadek średniej stawki za usługi regazyfikacji o 30,7 proc., w porównaniu do taryfy obowiązującej teraz. Stawka za przeładunek gazu LNG na autocysterny spada z kolei o 42,9 proc.

Spadek stawek w zatwierdzonej taryfie wynika z planowanego znacznego wzrostu wykorzystania terminalu, tj.: wzrostu zamówionej mocy regazyfikacji, ilości regazyfikowanego gazu LNG oraz wykorzystania możliwości przeładunku gazu LNG na autocysterny, w porównaniu z wielkościami planowanymi na 2017 r.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane