• rozwiń
  • WIG20 2188.02 +0.22%
  • WIG30 2477.05 +0.27%
  • WIG 57410.11 -0.01%
  • sWIG80 11426.23 -0.03%
  • mWIG40 3645.63 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:52

Dostosuj

PGNiG i Orlen wspólnie szukają gazu w Wielkopolsce

PGNiG i Orlen wspólnie szukają gazu w Wielkopolsce
Foto: PGNiG Foto: Inwestycja jest realizowana wspólnie ze spółką FX Energy

Firmy chcą potwierdzić, że w okolicy Winnej Góry koło Środy Wielkopolskiej jest gaz - wynika z czwartkowego komunikatu PGNiG.

Jak poinformowała gazowa spółka, prace poszukiwawcze prowadzone są za pomocą odwiertu Miłosław 5K/H w piaskowcach występujących w okolicy Winnej Góry w gminie Środa Wielkopolska (powiat średzki, woj. wielkopolskie).

Badania potwierdzają

Przeprowadzone wcześniej badania sejsmiczne potwierdziły, że może tam być gaz. Jak poinformowała spółka, możliwość występowania tam błękitnego paliwa potwierdził również wykonany w 2015 roku odwiert Miłosaw-4K. "Obecne wiercenie ma pomóc rozpoznać występowanie gazu w analogicznej strukturze" - poinformowało PGNiG.

Inwestycja jest realizowana wspólnie ze spółką FX Energy, która należy do segmentu wydobywczego PKN Orlen. PGNiG ma w tym w przedsięwzięciu 51 proc. udziałów, a FX Energy 49 proc.

Otwór Miłosław 5K/H został zaprojektowany jako tzw. kierunkowy; dzięki czemu będzie można przebadać większą powierzchnię potencjalnego złoża.

"Możliwe jest również wykonanie z tego samego otworu odcinka horyzontalnego o długości 400-500 m w celu zintensyfikowania wydobycia gazu. Planowana całkowita długość otworu to 4100 m. Prace wiertnicze realizuje spółka Exalo Drilling z Grupy Kapitałowej PGNiG" - napisano w komunikacie.

Nie są to jedyne prace poszukiwawcze, jakie prowadzą wspólnie na terenie Wielkopolski PGNiG i Orlen. Spółki prowadzą wspólne prace w ramach dwóch innych przedsięwzięć: Sieraków i Płotki. W Sierakowie prowadzą prace przygotowawcze do zagospodarowania udokumentowanych złóż.

Na obszarze Płotki, uznawanym również za jeden z najbardziej perspektywicznych w Polsce, działania prowadzone są na podstawie czterech koncesji: Jarocin-Grabina, Pyzdry, Śrem-Jarocin oraz Kórnik-Środa.

PGNiG pozywa Rosjan. W sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane