• rozwiń
  • WIG20 2182.67 -0.03%
  • WIG30 2471.26 +0.04%
  • WIG 57459.54 +0.07%
  • sWIG80 11429.37 0.00%
  • mWIG40 3644.09 -0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:35

Dostosuj

Temat: Gaz ziemny

Szukają gazu i ropy w Wielkopolsce. Nowy odwiert

PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA Odtwórz: PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA
PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA "Źródło: TVN24 BiS"

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz PKN Orlen rozpoczęły prace wiertnicze na wspólnej koncesji w Kotlinie, w Wielkopolsce - poinformowało w czwartek PGNiG.

Kotlin-3 to kolejny odwiert obu spółek na wspólnej koncesji. Prace potrwają około 90 dni. Planowana głębokość otworu to około 3135 metrów. Wydobycie z dotychczas wykonanych otworów zlokalizowanych na obszarze projektowym Płotki wyniosło w trzecim kwartale tego roku 2500 boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej) na dobę.

Osiem złóż

Otwór zlokalizowany jest w gminie Kotlin na terenie koncesji Jarocin-Grabina w obrębie wspólnego obszaru projektowego Płotki. Obszar ten obejmuje także koncesje: Kórnik-Środa, Pyzdry i Śrem-Jarocin. Na ich terenie znajduje się obecnie 8 złóż, z których prowadzone jest wspólne wydobycie, a jego poziom w trzecim kwartale 2017 r. wynosił około 2500 boe na dobę.

Operatorem projektu jest PGNiG, które ma 51 proc. udziałów w przedsięwzięciu, Grupa Orlen dysponuje zaś pozostałą częścią wkładu.

"Dzięki współpracy z doświadczonymi i sprawdzonymi partnerami systematycznie zwiększamy możliwości wydobywcze PGNiG. Efekty prac w Wielkopolsce to kolejny przykład na wzrost potencjału tego regionu Polski w zakresie powiększania krajowych zasobów gazu ziemnego" – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Wydobycie

- Około 15 kilometrów od lokalizacji odwiertu Kotlin-3 znajduje się złoże Karmin, z którego wspólnie z PGNiG uruchomiliśmy wydobycie w październiku 2016 roku. Dotychczasowe sukcesy w zakresie odkrywania nowych złóż w całym regionie potwierdzają zarówno skuteczność naszych założeń poszukiwawczych, jak i perspektywiczność badanego obszaru – powiedział z kolei prezes Orlen Upstream Janusz Radomski.

W maju 2017 r. na terenie projektu Płotki powstał odwiert Miłosław-5K/H. Obecnie trwa przygotowanie odwiertu do zagospodarowania, a uruchomienie wydobycia planowane jest w pierwszej połowie 2019 r. Z kolei we wrześniu 2017 r. rozpoczęło się wydobycie z odwiertu Miłosław-4K. Oba otwory znajdują się na koncesji Kórnik-Środa w gminie Miłosław.

Oprócz projektu Płotki partnerzy prowadzą w Wielkopolsce przygotowania do zagospodarowania udokumentowanych wcześniej złóż ropy i gazu ziemnego w obrębie projektu Sieraków. Obie firmy prowadzą też prace poszukiwawcze na Podkarpaciu w ramach projektu Bieszczady.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane