• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Temat: Gazprom

PGNiG chce rynkowych cen gazu. Będzie walczyć przed arbitrażem

PGNiG będzie walczyć o niższe ceny gazu przed arbitrażem w Sztokholmie Odtwórz: PGNiG będzie walczyć o niższe ceny gazu przed arbitrażem w Sztokholmie
Foto: gazprom.com | Video: TVN24 BiS Foto: PGNiG chce rynkowych cen gazu | Video: PGNiG będzie walczyć o niższe ceny gazu przed arbitrażem w Sztokholmie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie będzie walczyć o niższe ceny gazu kupowanego od rosyjskiego koncernu Gazprom.

Spółka PGNiG poinformowała, że dziś skierowała do Gazopromu wezwanie do arbitrażu przed Trybunałem w Sztokholmie. Sprawa dotyczy cen gazu ziemnego ustalonych w długoterminowym kontrakcie zawartym między stronami w 1996 roku.

Nieudane negocjacje

W przesłanym do mediów oświadczeniu PGNiG tłumaczy swoją decyzję o skierowaniu sprawy do arbitrażu tym, że trwające sześć miesięcy negocjacje z Gazpromem nie przyniosły “w pełni satysfakcjonujących  efektów”. Dlatego władze spółki zdecydowały się szukanie sprawiedliwości przed sztokholmskim trybunałem.

- Wejście na drogę arbitrażu jest jedną z procedur przewidzianych w kontrakcie. Skierowanie sprawy do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy nie oznacza,  że spółka nie jest nadal otwarta na dialog ze swoim partnerem biznesowym. PGNiG jest gotowe na zawarcie  porozumienia, które zagwarantuje spółce i jej klientom korzystną, osadzoną w realiach rynkowych cenę - mówi Mariusz Zawisza, prezes zarządu PGNiG.

Rynkowe ceny

Jak podaje spółka przekazanie sporu do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy nie wyklucza możliwości prowadzenia rozmów na poziomie handlowym i polubownego porozumienia z dostawcą. “Działania podejmowane przez PGNiG mają na celu dostosowanie kontraktu do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego” - czytamy w komunikacie.

Ile teraz?

Ceny zawarte w kontraktach gazowych są zwykle owiane tajemnicą. Wiadomo jednak, że Polska płaci za gaz więcej niż wynosi średnia cena dla Europy. Według danych agencji Interfax Niemcy w 2014 roku płaciły 323 dolary za 1000 metrów sześciennych gazu. Włochy za taką samą ilość surowca płaciły 341, Austria 329, a Francja i Węgry 338 dolary. Cena dla Polski wynosiła 379 dolarów.

Warto podkreślić, że te kwoty są uległy obniżeniu dopiero w ubiegłym roku. Miało to związek z mniejszym o 11 proc. zużyciem błękitnego paliwa w krajach Unii Europejskiej, co z kolei było skutkiem ciepłej pogody. W 2013 roku Polska - według informacji agencji Interfax - płaciła za tysiąc metrów sześciennych surowca 429 dolarów.

Z wcześniejszych, oficjalnych danych Gazpromu z 2012 roku wynikało, że Polska płaciła za tysiąc metrów sześciennych gazu 525 dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_buras
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane