• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Strategiczna polska spółka chce więcej inwestować

Strategiczna polska spółka chce więcej inwestować
Foto: mat. prasowe Foto: PERN to strategiczna spółka dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

W 2017 r. PERN planuje zwiększyć środki na inwestycje, przeznaczając na ten cel ok. 150 mln zł. W mijającym 2016 r. spółka zrealizowała plan inwestycji o wartości ok. 90 mln zł – poinformował prezes PERN Igor Wasilewski.

PERN to państwowa spółka, strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, która zarządza na terenie kraju siecią rurociągów naftowych i paliwowych, a także bazami magazynowymi oraz oddanym do użytku w 2016 r. morskim Terminalem Naftowym w Gdańsku.

Nowe inwestycje

Prezes PERN wśród planowanych na 2017 r. priorytetowych przedsięwzięć wymienił m.in.: rozpoczęcie budowy drugiego etapu gdańskiego Terminala Naftowego, rozbudowę parku zbiornikowego w bazie w Gdańsku, a także modernizację przejść rurociągów przez rzeki: Wisłę, Bug i Narew, intensyfikację przepustowości rewersyjnego Odcinka Północnego magistrali naftowej łączącej Płock i Gdańsk, jak również modernizację i rozbudowę infrastruktury oraz systemów informatyki i automatyki przemysłowej.

- Na te i inne zadania PERN w przyszłym roku planuje przeznaczyć około 150 mln zł – zapowiedział Wasilewski. Nawiązując do mijającego 2016 r., ocenił, że był to dla spółki „rok przełomowy, szczególnie w obszarze organizacyjnym oraz inwestycyjnym”. - PERN w 2016 r. zrealizował inwestycje o wartości około 90 mln zł – dodał prezes.

Nowa strategia

Za jedno z najważniejszych wydarzeń w mijającym roku Wasilewski uznał przyjęcie strategii na lata 2016-20 dla grupy kapitałowej PERN. Zaznaczył, że główne założenia zaktualizowanych celów strategicznych spółki i jej grupy odpowiadają na pojawiające się, nowe wyzwania rynkowe.

Jak podkreślił prezes PERN, dzięki realizacji zapisanych w strategii zadań, w tym inwestycyjnych i rozwojowych, „spółka będzie mogła spełniać wysokie standardy technologiczne, organizacyjne, informatyczne, a tym samym pewniej niż kiedykolwiek gwarantować bezpieczeństwo energetyczne kraju i zajmować ważne miejsce w rozwoju polskiej gospodarki”.

- Nasze otoczenie biznesowe zmienia się w szybkim tempie, a my chcemy dostosować nie tylko PERN, ale i całą grupę spółki do tych zmian. Tylko w ten sposób zapewnimy bezpieczny rozwój dla firmy, pracowników oraz odpowiednie relacje z naszymi kontrahentami i właścicielem. W strategii zwymiarowaliśmy nasze zamierzenia inwestycyjne oraz wyniki, jakie zamierzamy osiągać, generując oczekiwany poziom zysku netto – oświadczył Wasilewski.

"Tendencje rynkowe"

Według niego, PERN, będący podmiotem zajmującym się logistyką ropy naftowej i paliw, „musi maksymalnie szybko – na ile to możliwe w tej branży – reagować na tendencje rynkowe”.

- Rewolucja łupkowa w USA uruchomiła początek zmian na globalnym rynku węglowodorów. W rezultacie radykalnie obniżyła się cena ropy, wzrosła konkurencja między producentami, zmieniają się kierunki dostaw. Obserwujemy wzmożoną dywersyfikację dostaw w przypadku polskich odbiorców. Rafinerie wykorzystują sytuację na rynku ropy i zaostrzającą się rywalizację między Rosją a pozostałymi producentami. Efekt: w Polsce pojawia się coraz więcej dostaw surowca głównie z Arabii Saudyjskiej i Iraku – podkreślił Wasilewski. I dodał: „Przyjęta strategia PERN wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku, wytyczając kierunki rozwoju spółki i jej grupy kapitałowej”.

Drugi etap

Prezes PERN przyznał, że decyzja o ewentualnej dywersyfikacji działań spółki o nowe usługi, w szczególności o rozpoczęciu magazynowania produktów chemicznych w gdańskim Terminalu Naftowym, „zostanie podjęta najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2017 r.”

- Wcześniej planowaliśmy, iż drugi etap Terminala Naftowego będzie dedykowany produktom naftowym oraz produktom chemicznym. Jednak rynek w ostatnim okresie bardzo się zmienił i aktualnie analizujemy, czy popyt na nasze usługi dla produktów chemicznych będzie wystarczająco duży, aby uzasadnić naszą inwestycję w tej części. Aktualnie jest duże zapotrzebowanie na pojemności magazynowe na ropę naftową. Zbiorniki na ropę, które oddaliśmy do eksploatacji na początku kwietnia zostały już zarezerwowane do końca 2017 r. – wyjaśnił Wasilewski.

"Szukanie synergii"

Według niego, konsekwencją niezbędnego dostosowywania się do dynamicznego, coraz bardziej wymagającego otoczenia, jest „szukanie synergii” w spółkach grupy kapitałowej PERN. - Klienci spółki wymagają od nas ciągłej poprawy jakości obsługi oraz efektywności współpracy z nami. Postawiliśmy sobie ambitny cel, aby w perspektywie czterech lat osiągnąć efektywność pracy przynajmniej na poziomie europejskich koncernów – dodał Wasilewski.

Zapowiedział m.in., iż zainicjowany w 2016 r. proces połączenia PERN i spółki zależnej Petromor powinien zostać sfinalizowany do końca pierwszego kwartału 2017 r.

- Dla wszystkich pozostałych spółek grupy trwa aktywne poszukiwanie synergii w ramach regularnie prowadzonych warsztatów wspólnie z zarządami wszystkich podmiotów grupy PERN. Podczas tych spotkań planowane są wspólne projekty, inicjatywy, wszędzie tam, gdzie przyniosą one korzyści z punktu widzenia całej grupy oraz poszczególnych spółek. Wspieramy ich rozwój, rozbudowę kompetencji, w celu wzmacniania pozycji konkurencyjnej na rynku zewnętrznym – podkreślił Wasilewski.

Jaki rok?

Nawiązując do mijającego 2016 r., ocenił, iż był to dla PERN „rok przełomowy szczególnie w obszarze organizacyjnym oraz inwestycyjnym”. - Spółka obrała kurs, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku: postawiła na nowoczesne, proklienckie podejście, chcąc zwiększyć efektywność działania i przede wszystkim rozpoczęła aktywnie realizować projekty rozwojowe, poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne kraju – podkreślił prezes PERN.

Spośród zrealizowanych przez spółkę w 2016 r. najważniejszych inwestycji Wasilewski wymienił m.in. oddanie do eksploatacji Terminala Naftowego w Gdańsku – to pierwszy takim obiekt w Polsce i jeden z 16 na świecie oraz uruchomienie tzw. III nitki Odcinka Wschodniego rurociągu „Przyjaźń”, biegnącej z Adamowa przy granicy z Białorusią do Płocka – oddana do użytku po 13 latach budowy magistrala zwiększa bezpieczeństwo i usprawnia transport ropy naftowej.

Prezes PERN zwrócił uwagę, że wraz z ukończeniem budowy tzw. III nitki Odcinka Wschodniego i ułożeniem wzdłuż tego rurociągu kabla światłowodowego, spółka rozbudowała jednocześnie swoją infrastrukturę telekomunikacyjną i „uzyskała możliwość zestawiania nowych, atrakcyjnych połączeń światłowodowych”. - Oznacza to, że obecnie PERN może dzierżawić włókna światłowodowe w relacji tranzytowej pomiędzy wschodnią a zachodnią granicą państwa, której długość wynosi około 700 km – wyjaśnił Wasilewski.

Do istotnych dla działalności i celów PERN inicjatyw, które zrealizowano tam w 2016 r., prezes spółki zaliczył również zmiany w jej strukturze organizacyjnej. - Dzięki temu PERN będzie nowoczesną, sprawną i efektywną firmą, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Wdrożenie nowego regulaminu organizacyjnego pozwoli na sprawniejsze kierowanie firmą i efektywne wykorzystanie jej zasobów Przełoży się to na poziom jakości świadczonych usług i obsługi klienta, skrócenie ścieżki decyzyjnej oraz optymalizację kosztów – zaznaczył Wasilewski.

W jego ocenie, mijający rok PERN będzie mógł zaliczyć jako udany także pod względem finansowym, co wynika z planowej realizacji strategii w obszarze przychodów, kosztów i zysku netto. - Z symulacji i prognoz wynika, że PERN zrealizuje przyjęte poziomy założone w strategii na 2016 r. O wysokości zysku netto spółki za 2016 r. poinformujemy po uzyskaniu opinii biegłego rewidenta oraz zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organa statutowe spółki – oświadczył prezes PERN.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane