• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Gwarancja pracy dla tysięcy osób do 2021 roku. Dzięki związkowcom

Gwarancja pracy dla tysięcy osób do 2021 roku. Dzięki związkowcom
Foto: TVN24 Katowice Foto: Pakiet gwarancji socjalnych w JSW Koks - praca zapewniona do 2021 roku

Obowiązujący w spółce JSW Koks pakiet gwarancji socjalnych obejmie całą blisko 2,5-tysięczną załogę firmy, a nie tylko pracowników z Zabrza, zatrudnionych do lipca 2011 r. Po blisko dwóch latach negocjacji związki zawodowe porozumiały się w tej sprawie z zarządem spółki.

Zgodnie z zapisami pakietu, co najmniej do 20 lipca 2021 roku w firmie nie będzie zwolnień, a w przypadku złamania tego zobowiązania pracownikom będą przysługiwały 15-miesięczne odprawy.

Czym jest JSW Koks?

JSW Koks to spółka skupiająca aktywa koksownicze Jastrzębskiej Spółki Węglowej, złożona z dawnego Kombinatu Koksochemicznego w Zabrzu oraz Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Gdy latem 2011 r. JSW wchodziła na giełdę, pakiet gwarancji socjalnych, zapewniający załodze zatrudnienie przez co najmniej 10 lat, objął również pracowników zabrzańskiego zakładu zatrudnionych przed 20 lipca 2011 r. Nie objął natomiast osób zatrudnionych później oraz załogi Koksowni Przyjaźń, która wraz z zabrzańskim kombinatem w 2014 r. weszła w skład spółki JSW Koks.

Jak podała we wtorek śląsko-dąbrowska "Solidarność", w podpisanym ze związkowcami porozumieniu zarząd spółki JSW Koks zobowiązał się m.in., że do 20 lipca 2021 roku nie będzie wypowiadał umów o pracę ani przeprowadzał zwolnień grupowych, a także zwolnień indywidualnych z przyczyn nieleżących po stronie pracowników.

15-krotna odprawa

- W przypadku złamania przez zarząd tego zobowiązania pracownikowi będzie się należeć odprawa w wysokości 15-krotnej pensji, liczonej jak ekwiwalent za urlop – poinformował cytowany w związkowym komunikacie szef "Solidarności" w JSW Koks Zenon Fiuk.

Pracodawca zastrzegł sobie prawo do wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracownika oraz w przypadku osób, które nabędą uprawnienia emerytalne. Może też zmienić warunki pracy i płacy w przypadku wprowadzenia nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Podpisanie Pakietu Gwarancji Socjalnych dla pracowników JSW Koks to efekt trwających blisko dwa lata negocjacji pomiędzy zarządem spółki a związkami zawodowymi. O ustanowienie takich gwarancji strona społeczna zwróciła się do nowego pracodawcy w 2014 r., po połączeniu Koksowni Przyjaźń z Kombinatem Koksochemicznym w Zabrzu i utworzeniu spółki JSW Koks.

Jedni z ochroną, drudzy bez

- W zabrzańskim zakładzie pakiet gwarancji socjalnych obowiązywał już od 2011 r., ale obejmował tylko pracowników zatrudnionych w dniu jego zawarcia. Natomiast w dąbrowskiej koksowni taka umowa nigdy nie funkcjonowała. W praktyce wyglądało to więc tak, że w tej samej spółce jedni pracownicy mieli ochronę przed ewentualnymi zwolnieniami, a drudzy byli jej pozbawieni - wskazał Fiuk.

Związkowcy od początku obstawali przy tym, by gwarancjami socjalnymi objąć całą załogę.

- Rozmowy trwało długo i były bardzo trudne, ale w końcu udało nam się wypracować kompromisowe rozwiązania – podkreślił szef "Solidarności" w JSW Koks.

JSW Koks nie komentuje

Przedstawiciele spółki JSW Koks potwierdzili we wtorek zawarcie porozumienia ze związkami w sprawie pakietu gwarancji socjalnych dla załogi, nie chcieli jednak komentować jego treści.

Spółka zatrudnia obecnie ponad 2,4 tys. pracowników - 1,6 tys. w dawnej Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej i ok. 800 osób w Kombinacie Koksochemicznym w Zabrzu.

W ostatnich miesiącach realizująca program restrukturyzacji JSW sprzedała inną firmę koksowniczą ze swojej grupy kapitałowej - Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria” SA. Nabywcami spółki zostały: Agencja Rozwoju Przemysłu i Towarzystwo Finansowe Silesia. JSW może odkupić wałbrzyską koksownię, jeżeli poprawi się jej sytuacja finansowa. Natomiast największe koksownie, skupione w spółce JSW Koks, pozostają własnością JSW.

Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski (Film z 5.12.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Twisters
górnictwo powoli staje na nogi i to jest fakt. zmiany były konieczne w bardzo konkretnej postaci ale doczekalismy sie. nikt teraz nie bedzie kosztem gorników zasypywał błedów platformy obyywatelskiej
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
buka_buka
zeby gornicwo było rentowne na pewno potrzeba bedzie zredukowac zatrudnienie oraz zlikwidowac zakłady ktore ciagna perspektywiczne kopalnie w dół
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
z_byka
tak, trzeba przyznać, platforma obywatelska zaniedbała górnictwo tak bardzo ze teraz rzad musi robić niesamowite akrobacje aby nie skończyło sie to wszystko wywaleniem tysiecy górników na bruk. Dlatego ludzie tak maja za złe platformie pozostawienie górnictwa w takim stanie
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane