• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Orlen z pomyślnym testem turbiny. "Pokryje zapotrzebowanie na prąd dla dwóch Warszaw"

Orlen z pomyślnym testem turbiny. "Pokryje zapotrzebowanie na prąd dla dwóch Warszaw"
Foto: Orlen Foto: W fabryce w Berlinie (Niemcy) przeprowadzono pomyślnie pierwszy test wirnika turbiny gazowej klasy „H” do budowanej przez PKN Orlen

W fabryce w Berlinie (Niemcy) przeprowadzono pomyślnie pierwszy test wirnika turbiny gazowej klasy „H” do budowanej przez PKN Orlen w Płocku elektrociepłowni o mocy 596 MWe. Blok gazowo-parowy ruszy tam na przełomie 2017 i 2018 r.

Nowa płocka elektrociepłownia PKN Orlen, budowana w oparciu o technologię turbiny typu „H”, będzie pierwszym tego typu obiektem w Europie Centralnej poza Niemcami - poinformowała w środę spółka.

Przyjazna środowisku

Według PKN Orlen, ważąca prawie 400 ton turbina klasy „H”, która z Niemiec zostanie dostarczona na miejsce inwestycji, czyli do Płocka, drogą morską, a następnie Wisłą, posiada najwyższą efektywność energetyczną na świecie i jednocześnie zapewnia wysokie parametry ekologiczne.

- Jej zdolności produkcyjne pozwoliłyby na pokrycie zapotrzebowania na prąd dwóch miast wielkości Warszawy. Turbina będzie spalała gaz w temperaturze ponad 1500 stopni, przy bardzo niskich emisjach do otoczenia – podkreślił płocki koncern.

Kontrakt na budowę w Płocku bloku gazowo-parowego o mocy 596 MW i kompleksowy serwis nowej elektrociepłowni przez 12 lat PKN Orlen podpisał z konsorcjum Siemens w grudniu 2014 r. Koszt inwestycji wraz z umową na serwis głównych urządzeń bloku to łącznie 1,6 mld zł. Elektrociepłownia zapewni dostawy energii zarówno na potrzeby płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego, największego w kraju, jak również dostawy na rynek - do Krajowego Systemu Energetycznego.

PKN Orlen zaznaczył, że przeprowadzone przez koncern Siemens, wykonawcę inwestycji, testy wyważania wirnika turbiny typu „H” trwały około dwóch godzin i polegały na zmierzeniu poziomu wibracji wirnika w przedziale prędkości obrotowej od 800 do 3 tys. obrotów na minutę. - Wyniki testów wykazały, iż z nawiązką spełnione zostały wszystkie standardy oraz wymagania techniczne – zapewnił płocki koncern.

Strategia na lata 2014-17

Obecnie na terenie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego PKN Orlen w Płocku działa zakładowa elektrociepłownia, która pracuje w systemie olejowo-gazowym. To największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce i jednocześnie jedna z największych w Europie, która oprócz zasilania instalacji zakładu głównego spółki, dostarcza ciepło także na potrzeby miasta. Jej łączna moc elektryczna wynosi 345 MWe, a łączna moc cieplna to 2149 MWt. To właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie działającej elektrociepłowni PKN Orlen powstanie nowy blok energetyczny spółki.

Budowa płockiej elektrociepłowni to druga strategiczna inwestycja PKN Orlen w sektorze energetycznym. Dobiega właśnie końca, rozpoczęta przez płocki koncern w kwietniu 2013 r., budowa bloku gazowo parowego o mocy 463 MWe we Włocławku. Gotowe są już wszystkie kluczowe elementy tego obiektu. Blok ma ruszyć na przełomie tego i przyszłego roku, dostarczając m.in. energię na potrzeby włocławskiego Anwilu oraz na rynek. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum General Electric i SNC Lavalin, a jej koszt to 1,4 mld zł.

PKN Orlen informował wcześniej, że w zaktualizowanej strategii grupy na lata 2014-17 zakłada wydatki na rozwój na poziomie 10,8 mld zł, w tym 6,4 mld zł na segment downstream wraz z energetyką, 3,2 mld zł na wydobycie oraz 1,2 mld zł na segment detaliczny. Jak zapowiadał płocki koncern, w perspektywie trzech lat grupa kapitałowa tej spółki będzie posiadała w Polsce moce w wysokości blisko 1,5 GWe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
wolverine
szkoda tylko ,ze wirnik jest Siemensa a nie jest polski. nic nam nie dadza tego typu inwestycje dopóki my niczego nie produkujemy. Nasz przemysł mechaniki precyzyjnej nie istnieje.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
qi gong
niedawno czytałem tutaj artykuł w którym pisaliście że niemcy chcą zamknąć elektrownię gazową bo jest nieopłacalna o co więc chodzi
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mirek2020
W Niemczech przepisy dają pierwszeństwo energii z OZE, więc inne elektrownie często nie pracują
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane