• rozwiń

Milion baryłek więcej. OPEC Plus zwiększy dzienne wydobycie ropy

Jak wydobywana jest ropa naftowa? Odtwórz: Jak wydobywana jest ropa naftowa?
Jak wydobywana jest ropa naftowa? "Źródło: TVN24 BiS"

OPEC i dziesięć innych krajów produkujących ropę podjęły jednomyślnie decyzję o zwiększeniu wydobycia o około 1 milion baryłek dziennie. Decyzja ma związek ze znacznym wzrostem cen surowca i obawami o spadek podaży.

O decyzji OPEC Plus (czyli krajów kartelu oraz państw, produkujących ropę, którym nieformalnie przewodzi Rosja) poinformował saudyjski minister ds. energii Chalid ibn Abd al-Aziz al-Falih.

Zwiększenie produkcji jest związane ze znacznym wzrostem cen surowca i obawami o spadek podaży. USA, Chiny i Indie apelowały do kartelu o zwiększenie wydobycia z obawy o deficyt ropy, który byłby groźny dla globalnej gospodarki. 

Realne zwiększenie wydobycia będzie jednak nieco mniejsze niż 1 proc. światowej podaży, ponieważ kilka krajów, które ostatnio produkowały mało ropy będzie miało problemy ze zwiększeniem wydobycia do poziomu zgodnego z piątkową decyzją OPEC Plus - wyjaśnia Reuters.

Szczyt w Wiedniu

Zmodyfikowanie limitów produkcji ropy było konieczne ze względu na napięcia polityczne w Libii, Wenezueli i sankcje nałożone na Iran, które zmieniły realia rynku ropy i spowodowały radykalny wzrost cen oraz obawy o znaczny spadek podaży. Szczyt OPEC Plus, który rozpoczął się w czwartek w Wiedniu, miał właśnie służyć wypracowaniu kompromisu w sprawie nowych pułapów wydobycia.

Z powodu amerykańskich restrykcji nałożonych na Teheran produkcja ropy w Iranie, który jest trzecim największym producentem w OPEC, może spaść do końca 2018 roku nawet o jedną trzecią.

Naciski na kartel

Do radykalnego zwiększenia wydobycia surowca parła zdecydowanie Rosja. Arabia Saudyjska, nieformalny przywódca OPEC, opowiadała się za stopniowym i ostrożnym podwyższaniem produkcji, ale nie mogła nie zareagować na naciski ze strony USA.

Wysokie ceny ropy, a więc droga benzyna, zagrażają pozytywnym trendom w amerykańskiej gospodarce. Co więcej, mogą zaszkodzić Republikanom w nadchodzących wyborach uzupełniających.

Iran nie był skłonny iść w tej sprawie na kompromis. Irański minister ds. ropy Bidżan Namdar Zanganeh opuścił w czwartek toczące się w Wiedniu obrady i oznajmił, że nie widzi szans na porozumienie. Według agencji Teheran nie chciał poprzeć decyzji, której od OPEC domagał się Trump, skoro jego administracja nałożyła sankcje gospodarcze na Iran.

Jednak - jak podaje Reuters - do zgody na zwiększenie produkcji zdołał go przekonać minister al-Falih.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane