• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Jest porozumienie w sprawie ropy. Kurs wystrzelił

Cieślak o wpływie opłaty emisyjnej na ceny paliw Odtwórz: Cieślak o wpływie opłaty emisyjnej na ceny paliw
Cieślak o wpływie opłaty emisyjnej na ceny paliw "Źródło: TVN24 BiS"

Ministrowie ropy z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową oraz ich sojusznicy uzgodnili obniżenie produkcji ropy o 1,2 miliona baryłek dziennie - postanowiono podczas szczytu OPEC w Wiedniu. W reakcji na to porozumienie ceny ropy wzrosły o kilka procent.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku około godziny 16.30 była wyceniana po 53,64 dol. za baryłkę, po wzroście o 4,18 procent.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 63,12 dol. za baryłkę, odnotowując wzrost o 5,09 procent.

Od październikowych szczytów ceny ropy naftowej na światowych rynkach spadły o około jedną trzecią.

OPEC+ z porozumieniem

Kraje OPEC wraz z sojusznikami, po trwających dwa dni negocjacjach, doszły do porozumienia o zmniejszeniu wydobycia surowca. Państwa zrzeszone w OPEC obniżą produkcję o 800 tysięcy baryłek dziennie, a ich sojusznicy o 400 tysięcy.

Agencja Reutera poinformowała, powołując się na źródło w rosyjskim Ministerstwie Energii, że ten kraj obniży produkcję o 200 tysięcy baryłek dziennie.

Porozumienie zostało osiągnięte po tym, jak Iran otrzymał gwarancję, że nie musi obniżać wydobycia ropy ze względu na obowiązujące sankcje USA, które wpłynęły na obniżenie produkcji w Iranie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane