• rozwiń

Hollande przywołał USA do porządku. Teraz mówią z Obamą jednym głosem ws. klimatu

Foto: Jim Lo Scalzo, Armando Babani / EPA Foto: Obama i Hollande dogadują się w sprawie klimatu

Prezydent USA Barack Obama oraz prezydent Francji Francois Hollande rozmawiali w piątek przez telefon i wyrazili nadzieję na trwałe i ambitne porozumienie, jakie zostanie zawarte w grudniu na światowej konferencji klimatycznej w Paryżu.

"Obaj przywódcy podkreślili swoje osobiste przywiązanie do osiągnięcia ambitnego i trwałego porozumienia, a także swoją determinację współpracy, by takie porozumienie osiągnąć" - głosi komunikat Białego Domu.

Bez kompromisów

AFP podkreśla tę jednomyślność Paryża i Waszyngtonu w sprawie wyniku paryskiej konferencji po

francusko-amerykańskim sporze wywołanym słowami sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, który powiedział, że paryskie porozumienie nie będzie wiążące prawnie, gdyż nie będzie traktatem międzynarodowym.

- Porozumienie będzie wiążące albo nie będzie go wcale - odpowiedział na to Hollande.

Obama potwierdził już wcześniej, że będzie jednym z kilkudziesięciu szefów państw i rządów, którzy wezmą udział 30 listopada w inauguracji paryskiej konferencji klimatycznej.

Ambitne porozumienie

Jeśli światowe negocjacje zakończą się sukcesem, w stolicy Francji zostanie zawarte w grudniu najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto, po tym gdy nie udało się porozumieć w tej sprawie w Kopenhadze w 2009 r. Społeczność międzynarodowa postawiła sobie za cel niedopuszczenie do tego, by średnia temperatura wzrosła o ponad 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. W obecnym tempie świat zmierza w kierunku wzrostu temperatury o 4 stopnie pod koniec XXI wieku, co według naukowców może mieć niebezpieczne skutki.

Konferencja COP21 potrwa od 30 listopada do 11 grudnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane