• rozwiń
  • WIG20 2178.25 +0.62%
  • WIG30 2464.38 +0.53%
  • WIG 57256.16 +0.41%
  • sWIG80 11456.47 +0.06%
  • mWIG40 3637.40 +0.02%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:35

Dostosuj

Temat: Prezydent USA Barack Obama

Wyścig USA-Rosja o surowce ukryte w Arktyce. Obama chce nowego lodołamacza

Wyścig USA-Rosja o surowce ukryte w Arktyce. Obama chce nowego lodołamacza
Foto: nsidc.org/ Petty Officer Foto: Obama uważa, że rząd powinien kupić potężnego lodołamacza do 2020 roku

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zaproponuje dziś zmiany w harmonogramie zakupu nowego lodołamacza. Ma on pomóc w rywalizacji z Rosją o surowce, które znajdują się w Arktyce.

Decyzja Baracka Obamy to długo oczekiwany w administracji ruch, którzy ma zwiększyć liczbę odwiertów i wydobycia w regionie Arktyki. Jednak koszt jednego lodołamacza to około miliard dolarów. Zgodę na takie zakupy musi wyrazić jeszcze Kongres USA.

Obama uważa, że rząd powinien kupić potężnego lodołamacza do 2020 roku. Oznacza to przyśpieszenie realizacji przetargu o dwa lata. Wcześniej bowiem mówiono o roku 2022.

Wyścig z Rosją

Biały Dom poinformował, że przyśpieszenie kupna lodołamacza jest koniecznie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Chodzi o dotrzymanie kroku Rosji w rywalizacji o surowce w Arktyce.

Flota USA liczyła siedem lodołamaczy, ale zmniejszyła się do zaledwie trzech starych egzemplarzy. „Rosja ma 40 lodołamaczy i planuje budowę kolejnych 11” - poinformował Biały Dom.

Administracja prezydenta Obamy planuje również zaktualizować mapy dla tego regionu, chce też zbadać trasy tranzytowe m.in. w regionie Cieśniny Beringa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane