• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Polski wegiel

Nowa Kompania Węglowa się opóźnia. "Poprzedni termin zbyt ambitny"

Nowa Kompania Węglowa się opóźnia. "Poprzedni termin zbyt ambitny"
Foto: KW S.A. Foto: Koniec lipca lub początek sierpnia to realny obecnie termin utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej – wynika z informacji prezesa Kompanii Węglowej Krzysztofa Sędzikowskiego

Koniec lipca lub początek sierpnia to realny obecnie termin utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej – wynika z informacji prezesa Kompanii Węglowej Krzysztofa Sędzikowskiego. Nadal prowadzone są rozmowy z inwestorami, którzy mieliby zasilić nową spółkę.

- Zapowiadany termin utworzenia Nowej Kompanii Węglowej na koniec czerwca od początku był bardzo ambitny. W obecnej sytuacji realny jest koniec lipca lub początek sierpnia. Spotykamy się z inwestorami i ciężko pracujemy, aby do tego czasu zamknąć ten proces - przekazał PAP prezes KW.

Zaangażowanie PIR-u?

W trwającym procesie restrukturyzacji dotknięta bardzo trudną sytuacją finansową KW w maju br. sfinalizowała proces sprzedaży Węglokoksowi Kraj kopalń Bobrek i Piekary, a także przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalnię Centrum (wcześniej też Brzeszcze i Makoszowy). Zakłady te przynosiły KW ok. 50-60 proc. strat (ok. 2 mld zł w ub. roku). 15 maja władze SRK i Tauronu podpisały też list intencyjny ws. ew. nabycia kopalni Brzeszcze.

Pozostałe 11 kopalń i 4 inne zakłady Kompanii mają być restrukturyzowane i trafić do tworzonej z udziałem pozyskiwanych inwestorów tzw. Nowej KW. Pierwotnie miało to nastąpić do końca czerwca br. W połowie maja Sędzikowski sygnalizował, że rozmowy były już wówczas prowadzone z mniej niż 10 potencjalnymi inwestorami finansowymi i branżowymi; wśród nich miały być dwie firmy prywatne.

W pogłoskach dotyczących możliwego zaangażowania w proces tworzenia Nowej KW pojawiały się – prócz Węglokoksu, na bazie spółki którego powstać ma nowy podmiot – nazwy Polskich Inwestycji Rozwojowych i Polskiej Grupy Energetycznej. Pytany o to w maju wiceminister skarbu, pełnomocnik rządu ds. górnictwa Wojciech Kowalczyk, potwierdził możliwość kapitałowego zaangażowania spółki PIR.

"Patrzymy z optymizmem"

W ub. tygodniu pytany przez PAP o inwestycje w górnictwie prezes spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe Jerzy Góra mówił m.in., że gospodarka związana z węglem to istotna część polskiej gospodarki, która wymaga przekształceń.

- Polska energetyka pozostanie oparta w znacznym stopniu na konwencjonalnych źródłach energii. Są przykłady rentownych kopalni prywatnych w Polsce. Na proces przekształceń krajowego sektora wydobywczego patrzymy z optymizmem i analizujemy możliwości inwestycyjne – również w Nową Kompanię Węglową - wskazał Góra. Zastrzegł przy tym, że PIR mogą finansować tylko projekty efektywne ekonomicznie.

Rozmowy z inwestorami

Kowalczyk w maju akcentował też, że trwające rozmowy zarządu KW z innymi potencjalnymi inwestorami dla Nowej KW są objęte klauzulą poufności. - Tacy inwestorzy są - zapewniał pełnomocnik ds. górnictwa, nie chcąc jednak próbować szacować, kiedy można spodziewać się informacji o efektach negocjacji.

Prezes KW w maju wyjaśniał, że Nowa KW będzie mogła powstać, jeżeli inwestorzy będą w stanie wyłożyć 2 mld zł, aby przetrwać okres restrukturyzowania firmy, pokrywając powstające jeszcze w tym i przyszłym roku straty. W tym czasie Nowa KW powinna m.in. dostosować produkcję do rynku i odbudować udział w rynku krajowym oraz eksport.

Władze Kompanii akcentowały w ostatnim czasie, że obok rozmów z potencjalnymi inwestorami dla nowej spółki prowadzą działania efektywnościowe w przeznaczonych dla niej zakładach. To m.in. zmiany w strukturze i optymalizacja wydobycia - więcej węgla energetycznego wysokiej jakości oraz węgla koksowego z najbardziej efektywnych ścian wydobywczych. Równocześnie wzrost produkcji ma zmniejszać koszty jednostkowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane