• rozwiń

Niemiecki biznes o rosyjskim projekcie gazowym i amerykańskich sankcjach

Duda w Monachium: Nord Stream 2 nie ma ekonomicznego sensu 	Odtwórz: Duda w Monachium: Nord Stream 2 nie ma ekonomicznego sensu
Duda w Monachium: Nord Stream 2 nie ma ekonomicznego sensu

Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki opowiedziała się w czwartek za realizacją projektu Nord Stream 2 jako korzystnego dla Europy i skrytykowała uchwaloną przez amerykańską Izbę Reprezentantów ustawę o sankcjach wobec firm współpracujących z Rosją.

- Nord Stream 2 poprawi zaopatrzenie Europy w gaz i pomoże nam wyrównać ubytki w dostawach tego surowca będące następstwem spadającego wydobycia w UE, a tym samym przyczyni się do stabilizacji cen - powiedział dziennikarzom w Berlinie Michael Harms, dyrektor zarządzający Komisji Wschodniej reprezentującej ponad 200 firm utrzymujących kontakty handlowe z Europą Wschodnią.

"Odrzucamy próby upolitycznienia tego projektu"

- Kto myśli zgodnie z regułami gospodarki rynkowej, nie może być przeciwko Nord Stream 2 - zaznaczył Harms. - Odrzucamy próby upolitycznienia tego projektu - dodał niemiecki przedsiębiorca. Jego zdaniem Nord Stream 1 okazał się "absolutnym sukcesem". Gaz z tej magistrali dociera do każdego zakątka UE - zauważył.

Harms uznał za zagrożenia dla rozwoju europejskiej gospodarki plany amerykańskich sankcji przeciwko Rosji naruszające jego zdaniem interesy niemieckich i europejskich firm handlujących z Rosją.

Kto straci?

Ostrzegł, że w przypadku wejścia w życie nowych przepisów ucierpiałyby wszystkie międzynarodowe koncerny uczestniczące w modernizacji i utrzymaniu rosyjskich gazociągów eksportujących gaz do Europy. - To byłby fundamentalny cios w zaopatrzenie Europy w gaz skutkujące wzrostem cen i spadkiem konkurencyjności gospodarki europejskiej - powiedział.

Dyrektor Komisji Wschodniej ocenił pozytywnie zapowiedź szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, że Bruksela gotowa jest do uchwalenia kontrposunięć w przypadku, gdyby amerykańskie sankcje naruszyły europejskie interesy. Zastrzegł, że sankcje wobec USA byłyby "ostatecznością".

Harms wskazał na pozytywne tendencje - po trzech latach zapaści - w handlu z Rosją. Od stycznia do maja br. niemiecko-rosyjskie obroty handlowe były wyższe o 32 proc. niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Zdaniem Komisji Wschodniej niemiecki eksport do Rosji w całym roku może wzrosnąć o 20 proc. Na początku roku niemiecki biznes liczył na maksymalnie 10-procentowy wzrost.

Niemiecki biznes opowiada się - w przeciwieństwie do rządu w Berlinie - za stopniowym znoszeniem sankcji wobec Rosji, wraz z postępami procesu pokojowego we wschodniej Ukrainie. Wzrost obrotów handlowych o 22 proc. odnotowano w relacjach z Ukrainą.

Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki jest wpływowym lobby firm handlujących z Rosją i innymi krajami Europy Wschodniej. Istnieje od 1952 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
alamo905
Słuchając Europy to tylko wielkie słowa,ale tak naprawdę to mają gdzieś co robi Rosja innym państwom,nie przeszkadza to niemcom robić interesy z ruskami.Ukraina,Krym,Gruzja,a kogo to obchodzi.Polsko nie licz na unię w przypadku Rosji bo sprzedadzą cię przy pierwszej okazji.Zawsze forsa będzie górą
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kasper1
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
fenixal
Niemcy i Rosjanie zawsze robili ze sobą znakomite interesy w każdej branży ,z reguły kosztem i na niekorzyść sąsiadów ale to już inna bajka
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
LanaKo
Nikt tak dobrze jak Niemcy nie wie czym skutkuje pobłażanie satrapie łamiącemu prawo międzynarodowe, ale widać pieniądze przesłaniają wszystko.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane