• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy. Gospodarka

Niemiecka gorączka złota. "Kupują, gdy spodziewają się katastrofy"

Niemiecka gorączka złota. "Kupują, gdy spodziewają się katastrofy"
Foto: flickr.com/CC BY 2.0)/ Joi Ito Foto: Za jedną uncję należy dziś zapłacić około 1218 dolarów

Popyt na złoto w Niemczech gwałtowanie rośnie wbrew światowym trendom. Inwestorzy decydują się na zakup cennych kruszców, gdy spodziewają się katastrofy gospodarczej - podaje CNN Money.

World Gold Council (WGC) podała wczoraj, że światowy popyt na złoto spadł o 11 ton do 1079 don, czyli 1 proc. w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Jednak nie wszędzie inwestorzy tracą zainteresowanie tym cennym kruszcem. W tym okresie aż o 20 proc. wzrósł popyt na złoto w Niemczech.

Dlaczego?

Skąd ta gorączka złota u naszych zachodnich sąsiadów? CNN Money tłumaczy, że Niemcy mogą obawiać się inflacji oraz spadku wartości euro, które może wywołać decyzja Europejskiego Banku Centralnego. EBC od 9 marca, co miesiąc, pompuje w europejską gospodarkę 60 mld euro. To działanie ma właśnie podnieść inflację w strefie euro do 2 proc., a także rozruszać gospodarkę.

Niemcy to nie jedyny kraj, gdzie inwestorzy mocniej interesują się złotem. Popyt na ten kruszec wzrósł również we Francji, Szwajcarii i Austrii. Z danych WGC wynika, że pierwsze trzy miesiące 2015 roku były dla europejskiego rynku złota najlepsze od 2011 roku.

CNN Money pisze też, że popyt na złoto rośnie w bogatych krajach Europy, bo cenny kruszec jest dobrym zabezpieczeniem na niestabilne czasy. Na niepokój Europejczyków wpływa też niekończący się kryzys w Grecji, która w każdej  chwili może zbankrutować lub opuścić strefę euro, co z pewnością odbije się na kursie euro. Boją się też napięć między Ukrainą i Rosją. Konflikt na wschodzie pierwszego z tych krajów przekłada się bowiem na gospodarki wielu europejskich państw.

Ceny stabilne

Z danych WGC wynika, że globalny rynek złota zachował względną równowagę, mimo zróżnicowanych warunków w poszczególnych krajach. W piątek złoto kontynuuje sesję wzrostową i o godz. 11.00 za jedną uncję należy zapłacić około 1218 dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sceptyk1944
Złoto jest człowiekowi potrzebne do życia w takim samym stopniu jak mitycznemu królowi Midasowi. Gdy zabraknie chleba, to będzie on cenniejszy od niejadalnego złota...
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane