• rozwiń

Naftohaz zapłacił, Gazprom czeka na zamówienia. Gaz popłynie na Ukrainę?

Naftohaz zapłacił, Gazprom czeka na zamówienia. Gaz popłynie na Ukrainę?
Foto: naftogaz.com Foto: Ukraiński Naftohaz powiadomił w piątek, że przelał na konto Gazpromu 378 mln dolarów

Gazprom otrzymał od Naftohazu Ukrainy przedpłatę za dostawy gazu w grudniu i teraz czeka na szczegółowe zamówienie dotyczące ilości surowca - poinformował w poniedziałek przedstawiciel rosyjskiego koncernu Siergiej Kuprijanow.

- Pieniądze na koncie. Czekamy na zamówienie ilości - powiedział Kuprijanow.

Ukraina złoży zamówienie na wznowienie dostaw rosyjskiego gazu od 11 grudnia – poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na operatora ukraińskich gazociągów, państwową spółkę Ukrtranshaz, która należy do koncernu Naftohaz. Operator nie uściślił, jakie dokładnie ilości gazu zamierza zamówić od 11 grudnia.

Zapłacili

Ukraiński Naftohaz powiadomił w piątek, że przelał na konto Gazpromu 378 mln dolarów w charakterze przedpłaty za 1 mld metrów sześciennych gazu i oczekuje wznowienia dostaw.

Dostawy zostały przerwane w połowie czerwca z powodu miliardowego zadłużenia Ukrainy. Kijów odmówił płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie władzy na Ukrainie z prorosyjskiej na prozachodnią. Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połowy czerwca.

Kwestię dostaw rosyjskiego gazu w okresie zimowym (od listopada roku 2014 do marca roku 2015) rozwiązano dopiero 31 października. Ustalono, że cena za 1000 metrów sześciennych wyniesie mniej niż 385 dolarów, lecz Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane