• rozwiń

Temat: Ropa naftowa

Orlen spogląda na Bliski Wschód. Możliwa renegocjacja umowy z Rosją

Orlen spogląda na Bliski Wschód. Możliwa renegocjacja umowy z Rosją
Foto: Shutterstock Foto: MSP nie wyklucza renegocjacji umowy z Rosją

W świetle analiz dywersyfikacji dostaw ropy przez PKN Orlen, MSP nie wyklucza próby renegocjacji 3-letniego kontraktu na dostawę ropy z Rosji, jaką pod koniec ub.r. podpisał polski koncern - wynika z piątkowej wypowiedzi ministra skarbu Dawida Jackiewicza.

- Nie wykluczamy takiej opcji, ale to będzie wymagało stałego, codziennego monitorowania sytuacji i ciągłego kontaktu z władzami spółki. Jeśli zaistnieje uzasadnienie dla takiej decyzji, oczywiście, że podejmiemy próbę renegocjacji - powiedział Jackiewicz podczas piątkowej konferencji pytany o to, czy w świetle tego, że Orlen myśli o dywersyfikacji dostaw, resort nie rozważa renegocjacji 3-letniego kontraktu.

Grudniowy aneks

Z końcem grudnia 2015 r. PKN Orlen podpisał aneks do długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej z rosyjskim koncernem Rosneft Oil Company.

Porozumienie zapewnia dostawę od 18 mln ton do 25,2 mln ton surowca, a szacunkowa maksymalna wartość kontraktu to ok. 26 mld zł. Dostawy będą realizowane rurociągiem od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2019 r. do rafinerii w Płocku. Spółka posiada także opcję odbioru części dostaw w gdańskim Naftoporcie lub w terminalu morskim w Butyndze na Litwie.

Jednocześnie spółka analizuje możliwości dywersyfikacji dostaw ropy naftowej z Bliskiego Wschodu, w tym z Iranu i Iraku. Obecnie spółka odbiera miesięczne ok. 100 tys. ton surowca od Saudi Aramco, dostarczanych do Polski statkami z Arabii Saudyjskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
emex74
ciekawe czy Jasiński tym razem przeczytał umowę z Rosjanami. W 2007 roku podpisał mimo, że nie czytał i w ten sposób PIS zafundował Polakom gaz droższy o 15 miliardów dolarów, czyli ok. 60 miliardów złotych. Pewnie poszło na ruskie zbrojenia.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Pavulons
Orlen chodzi tylko na ruskiej ropie i długo nie będzie absolutni żadnej opcji na przestawienie się na inny surowiec.
Papka medialna zamiast 8 tyś kwoty wolnej od podatku, leków dla emerytów a o 500 PLN na KAŻDE dziecko nie wspominając.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane