• rozwiń
  • WIG20 2232.72 +0.30%
  • WIG30 2529.68 +0.24%
  • WIG 58782.95 +0.27%
  • sWIG80 11654.61 +0.58%
  • mWIG40 3747.96 -0.03%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:29

Dostosuj

Ministerstwo: dwie polskie inwestycje gazowe dostaną pieniądze z Unii

Ministerstwo: dwie polskie inwestycje gazowe dostaną pieniądze z Unii
Foto: byrev / Pixabay Foto: Za realizację inwestycji odpowiada polski operator sieci przesyłowych GAZ-SYSTEM wraz z partnerami z Czech i Danii

Dwa polskie projekty infrastruktury gazowej, dotyczące połączenia Polska-Czechy i Polska-Dania, otrzymają wsparcie finansowe z funduszu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF) - poinformowało w czwartek Ministerstwo Gospodarki.

"Uzyskane dofinansowanie UE dla kolejnych połączeń transgranicznych pozwoli zakończyć budowę gazowego korytarza północ-południe w Europie Środkowej" – powiedziała cytowana w komunikacie MG wiceminister gospodarki Anna Nemś.

Duże pieniądze

Za realizację inwestycji odpowiada polski operator sieci przesyłowych GAZ-SYSTEM wraz z partnerami z Czech i Danii. Pierwszy projekt dotyczy połączenia gazowego Polska-Czechy, który otrzymał wsparcie w wysokości 62,6 mln euro na prace budowlane. Drugi z kolei dotyczy połączenia gazowego Polska-Dania (Baltic Pipe), który uzyskał wsparcie na prace przygotowawcze w wysokości 400 tys. euro.

Jak poinformował resort, łączny budżet w ramach zakończonego właśnie konkursu w ramach CEF wyniósł ok. 149 mln euro. "Polskie projekty otrzymają ponad 40 proc. całości kwoty przewidzianej na realizację projektów z obszaru gazu i energii elektrycznej w całej UE" - wskazano w komunikacie.

Polska chce się ubiegać się także o dofinansowanie dla kolejnych projektów o znaczeniu transgranicznym w ramach aktualnie trwającego, drugiego w 2015 r., konkursu o wsparcie finansowe z funduszu CEF.

CEF to specjalny instrument finansowy Unii Europejskiej, z pomocą którego ma być realizowana budowa kluczowej infrastruktury w transporcie, energetyce i telekomunikacji. Łączny budżet CEF na energetykę na lata 2014-2020 wynosi ponad 5 mld euro. Konkursy w ramach CEF organizowane są na podstawie programów: wieloletniego i rocznego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane