• rozwiń

Załamanie cen złota. Kruszec najtańszy od pięciu lat

Załamanie cen złota. Kruszec najtańszy od pięciu lat Odtwórz: Załamanie cen złota. Kruszec najtańszy od pięciu lat
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Złoto jest najtańsze od pięciu lat | Video: Załamanie cen złota. Kruszec najtańszy od pięciu lat

Cena złota spadła w poniedziałek do najniższego poziomu od kwietnia 2010 r.

Cena złota spadła nawet o 4 proc. do 1,088.05 dolarów za uncję. To najniższy poziom od marca 2010 roku.

Silniejsza gospodarka

Inwestorzy skierowali swoją uwagę w kierunku dolara, po tym jak wzrosło prawdopodobieństwo podniesienia przez Fed stóp procentowych jeszcze w tym roku w związku z ożywieniem w amerykańskiej gospodarce.

Inwestorzy kupują złoto zazwyczaj w czasach niepewności i niepokoju.

Evan Lucas, analityk rynku z firmy IG, powiedział, że ostatnie spadki cen złota mogą sygnalizować zejście do poziomu tysiąca dolarów za uncję do końca roku.

- Nie ma żadnych wyraźnych przyczyn, aby kupować teraz złoto. Inwestycje w dolara i obligacje są o wiele bardziej atrakcyjne - podkreślił.

Więcej złota w Chinach

Spadek cen złota nastąpił pomimo tego, że Chiny - największy na świecie konsument złota - oświadczyły w piątek o zwiększeniu rezerw surowca do 57 proc. na koniec czerwca w porównaniu z tym samum okresem sześć lat temu.

Ale wzrost był niższy od oczekiwań analityków. Złoto stanowi obecnie 1,65 proc. chińskich rezerw walutowych, w porównaniu z 1,8 proc. w czerwcu 2009 roku.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane