• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ropa naftowa

Ropa trysnęła z dna Bałtyku. Lotos rozpoczyna wydobycie

Ropa trysnęła z dna Bałtyku. Lotos rozpoczyna wydobycie
Foto: lotos.pl Foto: Lotos Petrobaltic posiada pięć koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż kopalin oraz dwie na poszukiwanie

Spółka Lotos Petrobaltic, jedyna firma poszukująca i wydobywająca ropę i gaz z polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego, uruchomiła wstępne wydobycie ropy na polu naftowym B8, którego potencjał wydobywczy oszacowano na 3,5 mln ton ropy.

Spółka poinformowała we wtorek w komunikacie, że uruchomienie wstępnego wydobycia było możliwe dzięki wykorzystaniu platformy wiertniczej Lotos Petrobaltic, która jest przystosowana do prowadzenia prac wydobywczych.

Strategiczny projekt

Cytowany w komunikacie prezes Grupy Lotos S.A. Paweł Olechnowicz przyznał, że „zagospodarowanie złoża B8 to strategiczny projekt Lotosu, realizowany w segmencie wydobywczym”. Podał, że po uruchomieniu docelowego wydobycia Lotos Petrobaltic będzie pozyskiwał ze złoża B8 do 5 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. Jak podkreślił, „jest to kolejny istotny krok Lotosu w umacnianiu bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz dywersyfikacji dostaw surowca dla rafinerii w Gdańsku”.

Dla porównania średnie dzienne wydobycie spółki Lotos Petrobaltic w II kwartale 2015 wyniosło ponad 12,4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Z kolei potwierdzone zasoby firmy (wg stanu na dzień 30 czerwca 2015 ) to 52,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Spółka podała, że po uruchomieniu pełnej produkcji, centrum wydobywcze na złożu B8 będzie trzecią największą kopalnią ropy naftowej w Polsce. Koncesja poszukiwawczo-wydobywcza dotycząca eksploatacji złoża B8 obowiązuje do 2031 roku.

Pięć koncesji

Spółka Lotos Petrobaltic posiada pięć koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż kopalin oraz dwie na poszukiwanie. Oprócz tego Lotos Petrobaltic posiada koncesję na wydobycie ropy i towarzyszącego jej gazu ze złoża B3; współudział w koncesji na wydobycie ropy oraz współwystępującego gazu ze złoża B8 oraz współudziały w dwóch koncesjach na wydobycie gazu ze złóż B4 i B6.

Łączna powierzchnia bałtyckich koncesji wydobywczych Lotos Petrobalticu wynosi prawie 148 km kw., a łączna powierzchnia koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych to ponad 7,3 tys. km2. Dodatkowo we współpracy z PGNiG S.A., Lotos Petrobaltic prowadzi prace poszukiwawcze węglowodorów na koncesjach lądowych, zlokalizowanych w północnej Polsce. Spółka Lotos Petrobaltic obecna jest też na norweskim szelfie kontynentalnym poprzez firmę Lotos E&P Norge, która posiada w sumie 23 koncesje (20 poszukiwawczo-rozwojowych i 3 wydobywcze). Na siedmiu z nich LOTOS Norge jest operatorem. Lotos Petrobaltic jest właścicielem firmy Lotos Geonafta, wydobywającej ropę naftową ze złóż lądowych na Litwie. Lotos Geonafta to największy producent ropy na Litwie.

Lotos Petrobaltic ma czterdziestoletnie doświadczenie w poszukiwaniu i eksploatacji złóż ropy i gazu na Morzu Bałtyckim.

Grupa Lotos, do której należy Lotos Petrobaltic jest drugim co do wielkości w Polsce koncernem naftowym zajmującym się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Grupa ma ponad 30 proc. udział w rynku hurtowym paliw i prawie 10 proc. w rynku sprzedaży detalicznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotru70
W końcu, już myślałem że Polska będzie krajem uzależnionym od innych.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Miki2207
Szkoda, że autor artykułu nie podaje danych, które dają obraz skali. Polska rocznie zużywa ok 24mln ton ropy. Czyli to złoże wystarczyło by na 1,5 miesiąca i zostanie jedynie pusta dziura pod dnem Bałtyku. Ciekawy artykuł dla inwestorów Lotosu ale zwykłym zjadaczom chleba robi wodę z mózgu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane