• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rośnie napięcie związane z Iranem. Ropa w górę

Bez porozumienia ws. umowy nuklearnej z Iranem po spotkaniu w Wiedniu Odtwórz: Bez porozumienia ws. umowy nuklearnej z Iranem po spotkaniu w Wiedniu
Bez porozumienia ws. umowy nuklearnej z Iranem po spotkaniu w Wiedniu "Źródło: Reuters"

Notowania ropy naftowej w USA zbliżają się już do 58,5 dolarów za baryłkę. Rośnie napięcie związane z Iranem, a amerykańskie zapasy ropy spadają już od siedmiu tygodni - te czynniki mają wpływ na wzrost cen surowca.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 58,44 dolara, po zwyżce ceny o 0,67 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 65,24 dolara za baryłkę, po wzroście notowań o 0,80 proc.

Na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Szanghaju ropa zdrożała o 1,0 proc. do 448,6 juanów za baryłkę, po zwyżce podczas poprzedniej sesji o 1,1 proc.

Misja w Zatoce

USA zwróciły się do Niemiec z oficjalną prośbą o udział w misji, której celem będzie zabezpieczenie żeglugi w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu. Ataki na przepływające tym szlakiem tankowce doprowadziły do dalszego wzrostu napięcia w regionie.

Na razie niemiecka koalicja rządowa jest podzielona w sprawie udziału niemieckiej marynarki wojennej w ewentualnej misji w Zatoce Perskiej.

Ataki na tankowce w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu w ostatnich miesiącach przyczyniły się do pogłębienia napięcia w relacjach Waszyngton-Teheran, co skłoniło USA do wezwania sojuszników, aby przyłączyli się do planowanej misji zapewnienia bezpiecznego przepływu statkom handlowym.

Napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi wzrosły, gdy prezydent Donald Trump w maju ubiegłego roku wycofał USA z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem z 2015 roku i nałożył sankcje na Teheran.
 

Zapasy maleją

Tymczasem w USA maleją zapasy ropy. Dane o zapasach paliw w USA podał we wtorek niezależny Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę oficjalne wyliczenia przedstawi Departament Energii USA (DoE).

Z danych API wynika, że zapasy ropy spadły o 6,02 mln baryłek. Jeśli wyliczenia te potwierdzi w środę DoE będzie to już 7. z kolei tydzień spadku zapasów ropy w USA. Według prognoz analityków zapasy spadły w ub. tygodniu o 2,5 mln baryłek.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w USA zyskała 2,1 proc. - najwięcej od 10 lipca. W ciągu poprzednich 4 sesji surowiec w Nowym Jorku zdrożał o 3,9 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane