• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Polski wegiel

Nadchodzi trzęsienie ziemi w górnictwie? Kowalczyk zaprzecza, Sędzikowski czeka do poniedziałku

Nadchodzi trzęsienie ziemi w górnictwie? Kowalczyk zaprzecza, Sędzikowski czeka do poniedziałku
Foto: KW Foto: W 2014 r. Kompania Węglowa wygenerowała ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej

Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu odpowiedzialny za górnictwo złożył dymisję - podaje "Puls Biznesu". Sam zainteresowany zaprzecza. Ale rezygnację ze stanowiska ma rozważać też Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej - informowała w czwartek agencja Reutersa.

Jak podaje "PB" Wojciech Kowalczyk, który w ministerstwie skarbu odpowiada za górnictwo, w ostatnich dniach położył na biurku ministra Andrzeja Czerwińskiego wniosek o dymisję, który jej nie przyjął.

Będą dymisje?

Według dziennika odejście wiceministra byłoby znaczące, bo od listopada zeszłego roku odpowiada on za restrukturyzację górnictwa, a od lipca odpowiada również za energetykę. To właśnie firmy energetyczne rząd widział w roli sektora ratującego Kompanię Węglową. Jednak PGE,  Tauron,  Energa i Enea nie chcą angażować się w ryzykowną inwestycję.

Sam zainteresowany zdementował jednak informacje "Pulsu Biznesu".

„Pojawiające się w mediach informacje, jakobym miał złożyć rezygnację z pełnionych funkcji, są nieprawdziwe. Nie złożyłem rezygnacji i nie zamierzam tego robić. Moją intencją jest dalsze prowadzenie procesu restrukturyzacji sektora węgla kamiennego” - pisze Wojciech Kowalczyk w oświadczeniu przesłanym do mediów.

Jak podawaliśmy w czwartek o dymisji myśli również Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej. Ma to związek z przeciągającym się procesem poszukiwania inwestorów dla Nowej Kompanii Węglowej.

Według informacji agencji Reuters prezes Sędzikowski może zrezygnować ze stanowiska już w trakcie najbliższego posiedzenia rady nadzorczej, które odbędzie się w poniedziałek.

Duże straty spółki

Kompania Węglowa to największa polska spółka węglowa. W pierwszym półroczu 2015 r. miała 746,7 mln zł straty netto; jej wynik EBITDA (czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) był na poziomie 240,4 mln zł.

Obecnie w skład KW wchodzi 11 kopalń oraz 5 tzw. specjalistycznych jednostek organizacyjnych. Zatrudnienie wynosi 35,6 tys. osób, zdolności produkcyjne - 27,4 mln ton węgla na rok.

Obecnie zarząd Kompanii Węglowej negocjuje z potencjalnymi zainteresowanymi warunki uczestnictwa w projekcie NKW. W lipcu Wojciech Kowalczyk zapewniał, że NKW powstanie do końca sierpnia.

W 2014 r. Kompania Węglowa wygenerowała ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej. W maju br. sfinalizowała sprzedaż Węglokoksowi Kraj kopalń Bobrek i Piekary, a także przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalnię Centrum (wcześniej też Brzeszcze i Makoszowy). Zakłady te przynosiły KW ok. 50-60 proc. strat. 15 maja władze SRK i Tauronu podpisały też list intencyjny ws. ew. nabycia kopalni Brzeszcze.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Galicja58
Dlaczego nie dołączą do tej Grupy Węglowej Koncernu PTHW oddz.Spożywczy.
Zdołało by to uratować górników pod ziemią od śmierci głodowej,a w tych czasach liczą się każda para rą do pravy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
zlikwidujcie przywileje gornicze i puste etaty w kopalniach oraz wylacznosc na sprzedaz wegla... wtedy cena polskiego wegla na rynku spadnie bo zniknie 100 posrednikow i wegiel bedzie atrakcyjny cenowo... tym samym wzrosnie sprzedaz i zyski- a gornicy niech maja takie same przywileje jak reszta spoleczenstwa czyli co najwyzej 13tke...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane