• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Górnicy z Kompanii Węglowej dostaną "czternastkę" w ratach

Foto: Shutterstock Foto: Górnicy z Kompanii Węglowej otrzymają nagrodę roczną w dwóch ratach

Pracownicy Kompanii Węglowej otrzymają nagrodę roczną – tzw. czternastą pensję – w dwóch ratach: pierwsza będzie wypłacona do 15 lutego, druga do końca czerwca – zdecydował zarząd firmy. Decyzję podjęto wobec braku porozumienia w tej sprawie ze związkami zawodowymi.

Zarząd Kompanii Węglowej samodzielnie podejmie decyzję o wypłacie dla pracowników 14. pensji za 2015 rok w dwóch ratach: w wysokości 30 proc. nagrody do 15 lutego i 70 proc. nagrody do 30 czerwca - poinformował w czwartek rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

"Czternastki" bez ryzyka dla płynności

Zgodnie z przepisami górnicy powinni otrzymać "czternastkę" w całości w lutym. Zarząd zaproponował wypłatę w ratach (początkowo w trzech, później w dwóch) w związku z trudną sytuacją finansową Kompanii, dotkniętej największym od kilkunastu lat spadkiem cen węgla. Wypłata 14. pensji to w Kompanii koszt 226 mln zł.

W środę i czwartek odbyły się kolejne rozmowy ze związkowcami na temat zasad wypłaty tego świadczenia, do porozumienia jednak nie doszło - związkowcy obstawali za wypłatą 60 proc. nagrody w lutym, a pozostałej części w późniejszym terminie. W tej sytuacji zarząd spółki arbitralnie zdecydował o wypłacie w dwóch ratach, zgodnie ze swoją propozycją.

- Wypłata "czternastki" na zaproponowanych przez zarząd zasadach jest zgodna z obecnymi możliwościami finansowymi spółki i pozwala na zachowanie płynności - wyjaśnił rzecznik. Innego zdania są związkowcy, według których możliwe jest rozłożenie wypłaty na dwie raty w innych, korzystniejszych dla pracowników proporcjach.

Postawa związków "niezrozumiała"

- Postawa związków zawodowych jest dla nas niezrozumiała z uwagi na bardzo trudną sytuację finansową Kompanii Węglowej oraz fakt, że zarząd KW wyszedł naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej i wycofał się z wypowiedzenia porozumienia z 17 lipca 2015 - podkreślił rzecznik Kompanii.

Chodzi o porozumienie, gwarantujące górnikom niezmienność warunków wynagradzania przez rok po planowanym przekazaniu 11 kopalń Kompanii do nowej spółki - Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Ma to nastąpić do końca kwietnia. Dwa tygodnie temu zarząd wypowiedział porozumienie, co spotkało się ze sprzeciwem związkowców. W środę wypowiedzenie zostało wycofane. Strony mają teraz negocjować nowy układ zbiorowy dla PGG. W czasie negocjacji obowiązywać będą dotychczasowe regulacje, ale nie dłużej niż przez rok.

Będą rozmowy

- Konieczne będzie prowadzenie rozmów ze stroną społeczną w sprawie nadal trudnej sytuacji finansowej Kompanii Węglowej, kosztów pracy, szczególnie w aspekcie pozyskania inwestorów dla Polskiej Grupy Górniczej - zapowiedział Głogowski. Prezes Kompanii Krzysztof Sędzikowski mówił wcześniej, że potrzebny jest nowy system wynagradzania, powiązany z wynikami firmy.

Podczas wtorkowych masówek w kopalniach związkowcy informowali górników, że – jak mówili – wypełnienie luki w biznesplanie PGG (nieoficjalnie wymienia się kwotę ponad 300 mln zł, czego nie potwierdza zarząd KW) oznaczałoby zmniejszenie wynagrodzeń górników średnio o 800-1000 zł brutto miesięcznie. Miałoby to nastąpić np. poprzez likwidację lub zawieszenie „czternastki” i niektórych innych świadczeń; płace zasadnicze górników nie byłyby okrojone. Zarząd KW nie komentuje tych informacji.

Kompania Węglowa to największy w Polsce producent węgla kamiennego. Zatrudnia ponad 34 tys. osób. Do końca kwietnia zbędny majątek firmy ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a czynne kopalnie – do Polskiej Grupy Górniczej, której udziałowcami będą m.in. katowicki Węglokoks oraz inwestorzy z sektora finansowego i energetycznego; ich nazw dotąd nie ujawniono. Kompania liczy na łączne dokapitalizowanie maksymalnie do kwoty 2,2 mld zł.

Inne spółki też mają problem

Wcześniej również w innej górniczej spółce - Katowickim Holdingu Węglowym - nie doszło do porozumienia na temat zasad wypłaty "czternastki". Wobec sprzeciwu trzech związków zawodowych (choć większość była "za") zarząd holdingu samodzielne zdecydował, że górnicy otrzymają 14. pensję w dwóch ratach: pierwsza (1200 zł) została wypłacona w ubiegłym tygodniu, druga będzie wypłacona do 2 lipca.

Dotknięte kryzysem na rynku węgla spółki nie są w stanie zgromadzić w jednym miesiącu wystarczających środków na dwie wypłaty – bieżącą oraz nagrodę roczną. Podobny wysiłek finansowy konieczny był w grudniu, kiedy górnicy oprócz bieżącej pensji otrzymali również nagrodę barbórkową.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej porozumienie ws. zasad wyliczania i terminu wypłaty "czternastki" zarząd i związki zawarły w połowie stycznia. 14. pensja zostanie tam wypłacona do 1 czerwca br. wraz z odsetkami liczonymi od 15 lutego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
yuko73
Jak czytam te wasze komentarze to mnie szlag trafia może najpierw się zapoznajcie z zasadami naliczenia tej 14-stki .
Ponieważ to nie jest kasa z bylekąd tylko potrącana z każdej miesięcznej pensji i kumulowana jako jednorazowa wypłata( a nie tak jak w budżetówce 13-sta pensja z ustawy)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kowarzanin
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
unk
Loading...
unk
Może i piętnastki, szesnastki, siedemnastki itd.? Te czternastki powinny być zlikwidowane. Ogromna część ludzi nie dostaje nawet 13'tek.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Sebek 1
Według mnie rok ma 12 miesięcy.....zgubili gdzieś 13-tą pensję...??
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
górnicy zatrudnieni w państwowych spółkach nie powinni mieć wypłacanych żadnych 14-tek, barbórek i innych dodatkowych pensji - jeśli kopalnia, w której pracują nie przynosi zysku !!! takie kopalnie powinny być zamykane, a nie dofinansowywane przez podatników, aby górnicy mieli swoje przywileje, których nie ma żadna inna branża...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane