• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ukraina przygotowuje się na najgorsze? Kijów chce by Europa dopłacała do magazynów gazu

Ukraina przygotowuje się na najgorsze? Kijów chce by Europa dopłacała do magazynów gazu
Foto: gazprom.com Foto: Unia Europejska powinna pokrywać część kosztów związanych z zakupem przez Ukrainę gaz

Unia Europejska powinna pokrywać część kosztów związanych z zakupem przez Ukrainę gazu, który trafia do podziemnych magazynów surowca - powiedział ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn w wywiadzie dla piątkowego wydania "Wall Street Journal".

Demczyszyn ocenił, że UE powinna dzielić z Ukrainą te koszty, jeśli chce przygotować się na najgorszy scenariusz podczas najbliższej zimy. Wiceszef Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz powiedział w czwartek, że przed zimą podziemne zbiorniki gazu na Ukrainie powinny zawierać 20 mld metrów sześciennych surowca, a zakupy gazu w celu wypełnienia magazynów powinny zacząć się w kwietniu.

Ile potrzeba?

Komisarze opracowują najbardziej pesymistyczne scenariusze. Wszystkimi kosztami nas obciążają. Jesteśmy gotowi zobowiązać się do najbardziej realnego wariantu i zapłacić za niego. A koszty najbardziej pesymistycznego być może powinny być podzielone.

Wołodymyr Demczyszyn, minister energetyki Ukrainy

Demczyszyn powiedział "WSJ", że wystarczyłoby 14-15 mld metrów sześciennych, czyli taka ilość, jaka była w zbiornikach jesienią 2014 roku. - Komisarze opracowują najbardziej pesymistyczne scenariusze. Wszystkimi kosztami nas obciążają. Jesteśmy gotowi zobowiązać się do najbardziej realnego wariantu i zapłacić za niego. A koszty najbardziej pesymistycznego być może powinny być podzielone - oznajmił minister.

Jak dodaje "WSJ", taki najgorszy scenariusz to sytuacja, kiedy Rosja odcięłaby dostawy gazu na dłużej, zima byłaby mroźna, a w UE doszłoby do ożywienia aktywności przemysłowej. Zapełnienie zbiorników dodatkowymi 5 mld metrów sześciennych gazu, głównie rosyjskiego, oznaczałoby dla Ukrainy dalsze koszty w wysokości 1,5 mld dolarów - podaje "WSJ". Według Demczyszyna firmy z UE mogłyby płacić za wynajem ukraińskich magazynów gazowych.

Amerykański dziennik przypomina, że z końcem marca wygasa trójstronne porozumienie dotyczące zimowych dostaw gazu rosyjskiego dla Ukrainy. Dalsze porozumienie jest ważne nie tylko dla Ukrainy, ale i dla UE; ciepłe miesiące letnie są wykorzystywane do napełnienia podziemnych zbiorników gazu na Ukrainie w celu złagodzenia zakłóceń w dostawach zimą oraz po to, by utrzymać ciśnienie w gazociągach tranzytowych do Europy.

Pakiet zimowy

Wynegocjowany przez UE, Ukrainę i Rosję tzw. pakiet zimowy przewiduje, że Ukraina ma po dokonaniu przedpłat otrzymywać surowiec od Rosji do końca marca na warunkach rynkowych. Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak poinformował, że pod koniec marca strony będą rozmawiać o dostawach gazu na lato oraz kwestiach związanych z napełnieniem podziemnych magazynów surowca.

Około połowy kupowanego przez kraje UE gazu rosyjskiego przepływa tranzytem przez Ukrainę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Pi07r3k
W sumie to mają rację, dlaczego mają magazynować gaz dla UE za darmo? Pomysł, żeby zachodnie firmy magazynowały gaz na Ukrainie jest ciekawy pod warunkiem, że kiedy będą chciały go odebrać to jeszcze będzie.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
LanaKo
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane