• rozwiń
  • WIG20 2103.09 -0.24%
  • WIG30 2405.83 -0.18%
  • WIG 55801.44 -0.57%
  • sWIG80 11560.13 -0.27%
  • mWIG40 3744.62 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:15

Dostosuj

Minister skarbu: integracja spółek energetycznych nieunikniona

Minister skarbu: integracja spółek energetycznych nieunikniona
Foto: Tauron Foto: Elektrownia Łagisza należy do Tauronu

Integracja spółek energetycznych jest nieunikniona. Uszanujemy prawa akcjonariuszy, pracowników i lokalnych społeczności - mówi "Pulsowi Biznesu" minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński.

Jak podkreśla, w interesie SP, jako głównego akcjonariusza, jest dalszy rozwój i powiększanie potencjału spółek, umacnianie grup kapitałowych.

Po co?

- Naszą intencją jest zainicjowanie procesu, którego celem jest wzmocnienie polskiego sektora energetycznego – zaznacza Karpiński.

Rozumiem obawy akcjonariuszy mniejszościowych, pracowników czy lokalnych społeczności, ale mogę ich zapewnić: MSP nie przewiduje drogi na skróty – mówi minister.

Dlaczego?

Jak dodaje, wszelkie kluczowe i wrażliwe decyzje, dot. np. określania parytetów wymiany akcji, będą podejmowane w sposób zgodny z prawem i ugruntowaną już praktyką, wypracowaną przez 25 lat transformacji gospodarki.

Szef MSP uspokaja też samorządowców. - W wyniku procesu integracji, który zaproponujemy, wszyscy jego uczestnicy zachowają swoją podmiotowość prawną. Spółki energetyczne, jako zakłady pracy, zleceniodawcy, organizatorzy i sponsorzy lokalnych beneficjentów zostaną więc na swoim miejscu. To dotyczy także wpływów z podatków – mówi.

Konsolidacja

W resorcie skarbu trwają prace nad koncepcją konsolidacji polskiej energetyki. Obecnie w Polsce działają cztery grupy energetyczne z udziałem skarbu państwa: PGE (58,39 proc. udziałów), Tauron (30,06 proc.), Energa (51,52 proc.) i Enea (51,5 proc.).

W mediach pojawiły się informacje, że resort w ramach konsolidacji sektora energetycznego planuje połączyć Polską Grupę Energetyczną z Energą, a Tauron Polską Energię z Eneą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane