• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Jak kupić tańszy gaz z USA? Ekspert wylicza warunki

Trump o kontrakcie gazowym: potrzebujemy 15 minut na negocjacje Odtwórz: Trump o kontrakcie gazowym: potrzebujemy 15 minut na negocjacje
Trump o kontrakcie gazowym: potrzebujemy 15 minut na negocjacje "Źródło: TVN24 BiS"

Umowa z amerykańskimi firmami na dostawy LNG umowa może zostać zawarta do końca roku - ocenił ekspert do spraw energetycznych Wojciech Jakóbik. Zaznaczył, że cena jest absolutnie zasadnicza.

- Polska ma wybór i na pewno nie kupi gazu w ciemno, po niesatysfakcjonującej cenie. Po to inwestowaliśmy w gazoport, żeby móc sprowadzać gaz stamtąd, skąd najbardziej się opłaca - powiedział Jakóbik. Zauważył, że w rozmowach, jakie toczą się pomiędzy firmami, strona polska mówi o umowie średnioterminowej, a strona amerykańska o długoterminowej. Ale może jest to element gry negocjacyjnej - dodał.

Może być drożej

Jak wyjaśnił Jakóbik, ceny w dłuższych kontraktach są nieco wyższe niż w transakcjach spot. - Zresztą sam prezydent Donald Trump zażartował, że w dłuższym kontrakcie być może trochę podniesiemy cenę - zauważył. - Z moich informacji wynika, że w pierwszym transporcie kupionym od Amerykanów gaz był nawet tańszy niż na giełdzie w Niemczech - dodał Jakóbik.

Jednak według niego, nawet mimo możliwej wyższej ceny, to z punktu widzenia PGNiG średnioterminowy kontrakt może być korzystny, bo spółka dysponuje różnymi źródłami dostaw. Przypomniał, że spółka ma dwa kontrakty z Katarem, gaz rosyjski i inne dostawy LNG. W rezultacie może zaoferować konkurencyjne ceny, na przykład na Ukrainie - ocenił.

W czasie wspólnej konferencji prezydentów Polski i USA, Andrzej Duda mówił, że liczy iż "po odpowiednich negocjacjach, które wiem, że już się toczą, taki długoterminowy kontrakt gazowy na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych do naszego gazoportu w Świnoujściu zostanie zawarty".

Jak dodał, "najważniejsze jest to, że jest zielone światło ze strony rządu Stanów Zjednoczonych, wręcz jest zachęta do tego, abyśmy ten gaz ze Stanów Zjednoczonych kupowali. I z naszej strony, z polskiej strony, polskich władz również jest zielone światło i jest zainteresowanie w tej kwestii". Dodał, że to nie prezydenci Polski i USA będą podpisywać umowę na długoterminowe dostawy skroplonego gazu do Polski, tylko będą to podpisywały polskie i amerykańskie firmy.

Z kolei Donald Trump przypominał pierwszą dostawę LNG z USA do Polski i ma nadzieję, że tych dostaw będzie więcej. - Kiedy tylko będą państwo gotowi możemy podpisać kolejną umowę, w tej chwili umowę już podpisaliśmy, ale wiele innych może być również podpisanych - mówił prezydent USA.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane