• rozwiń

Chiny i Francja chcą sięgnąć do największego na świecie źródła gazu

Gaz z Kataru dotarł na czas. Potężny tankowiec zacumował w Świnoujściu Odtwórz: Gaz z Kataru dotarł na czas. Potężny tankowiec zacumował w Świnoujściu
Gaz z Kataru dotarł na czas. Potężny tankowiec zacumował w Świnoujściu "Źródło: tvn24"

Iran zawarł w poniedziałek warte 5 miliardów dolarów porozumienie z francuską firmą naftową Total SA i chińską China National Petroleum Corporation w sprawie zagospodarowania części największego na świecie złoża gazu ziemnego - South Pars (Południowy Pars).

Jak podkreśla Reuters, jest to pierwsza duża zachodnia inwestycja energetyczna w Iranie od czasu zniesienia międzynarodowych sankcji na ten kraj po zawarciu przez Teheran w 2015 r. porozumienia z mocarstwami światowymi w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Agencja Associated Press pisze, że udział Total SA w tym przedsięwzięciu wynosi 50,1 proc., China National Petroleum Corp. - 30 proc., a irańskiego przedsiębiorstwa Petropars - 19,9 proc.

Powrót do Iranu

Według Reutera wydobywany w ramach tego przedsięwzięcia gaz ma trafić na irański rynek od 2021 roku.

Total poinformował, że w ramach tego projektu przewiduje się wydobywanie ponad 56,6 miliona metrów sześciennych gazu dziennie.

Kontrakt "oficjalnie oznacza nasz powrót do Iranu, by otworzyć nową kartę w historii naszego partnerstwa z tym krajem" - podkreślił szef firmy Total, Patrick Pouyanne.

Irański minister ds. ropy naftowej Bijan Namdar Zanganeh pogratulował stronom porozumienia, podkreślając, że przyniesie ono "ponad 5 miliardów USD zagranicznych inwestycji". Dodał, że Iran potrzebuje około 200 miliardów USD inwestycji w swój przemysł naftowy w ciągu najbliższych pięciu lat, by nadrobić czas stracony z powodu sankcji. Associated Press interpretuje te słowa jako "wyciągnięcie ręki" do amerykańskich firm naftowych.

Uważane za największe na świecie gazowe złoże Południowy Pars podzielone jest między Iran a Katar. Szacuje się, że znajduje się tam 7 proc. światowych złóż gazu oraz 38 proc. irańskich zasobów tego surowca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane