• rozwiń

Temat: Polski wegiel

Przegląd prasy: Rosyjski węgiel coraz bardziej popularny

Przegląd prasy: Rosyjski węgiel coraz bardziej popularny
Foto: Shutterstock Foto: Rośnie import rosyjskiego węgla

Import rosyjskiego węgla ponownie rośnie. Mniejsze ciepłownie wybierają surowiec z Rosji, bo jest tańszy niż polski - pisze "Puls Biznesu".

Dziennik powołuje się na dane przedstawione w zeszłym tygodniu posłom przez analityka Węglokoksu, Jerzego Galębę. Wynika z nich, że w okresie od stycznia do maja 2016 r. do Polski wjechało bądź wpłynęło 3,1 mln ton zagranicznego węgla, podczas gdy rok temu w tym samym okresie było to 2,8 mln ton z różnych krajów.

Tona węgla ze Wschodu dostępna jest w Polsce za 200 zł, podczas gdy koszt wydobycia tony węgla w Polskiej Grupie Górniczej to ponad 250 zł

Działania ministerstwa

"W szczycie z 2011 r. całkowity roczny import węgla do Polski sięgał 15 mln ton, ale w zeszły roku spadł do 8,2 mln ton. Dla polskiego rynku, którego własna produkcja wyniosła w zeszłym roku 72,2 mln ton, nadal było to odczuwalne" - podkreśla "Puls Biznesu".

Importowany węgiel ma w Polsce klarowny zasięg geograficzny - twierdzi dziennik. "Surowiec rosyjski i zamorski, np. kolumbijski, ma odbiorców na ścianie wschodniej oraz na Pomorzu, dokąd przybywa drogą morską. Na południu pojawia się zaś surowiec czeski. "Odbiorcami są pośrednicy, którzy dostarczają go do ciepłowni i gospodarstw domowych" - podaje "Puls Biznesu".

Aby przeciwdziałać tym tendencjom, ministerstwo energii rozważa możliwość wprowadzenia dodatkowych opłat za węgiel pochodzący spoza UE. "Problem w tym, że każdą dodatkową opłatę importową musi notyfikować Komisja Europejska" - podsumowuje dziennik.

 

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 o raporcie na temat węgla (06.07.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kubat
Czy kogoś to dziwi, że człowiek myślący wybiera tańszy (znacznie tańszy) od droższego? Przedsiębiorcy to w zasadzie nie filantropi i nie chcą zrzucać się na piętnastą pensje. Ale ja na ich miejscu nie cieszył bym się nadto, bo w czasach "dobrej zmiany" tylko patrzeć jak wadza i wyrówna te korzyści.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
Niech przynajmniej kupują australijski, albo amerykański, bo ten ruski to badziew masakryczny - tyle zanieczyszczeń w nim, że powinni wymieniać filtry odpylające co miesiąc, a robią to co pół roku...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane