• rozwiń

Temat: Polski wegiel

Polski węgiel chce więcej pieniędzy. Górnicy rezygnują z pracy

Polski węgiel chce więcej pieniędzy. Górnicy rezygnują z pracy
Foto: kwsa.pl Foto: Katowicki Holding Węglowy (KHW) potrzebuje wsparcia finansowego rzędu 700 mln zł

Jastrzębska Spółka Węglowa pozyskała już miliard zł. Teraz Katowicki Holding Węglowy (KHW) potrzebuje wsparcia finansowego rzędu 700 mln zł, wobec wcześniejszych szacunków mówiących o 300-500 mln zł - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wiceminister Tobiszowski poinformował w Sejmie, że na restrukturyzację polskiego giganta węglowego KHW potrzeba nawet dwa razy więcej pieniędzy.

Po przeprowadzeniu analizy okazało się, że zakładane wcześniej środki potrzebne na restrukturyzację są za małe.-  Mówiło się o 300 mln zł, obecny zarząd po głębszej analizie stwierdził, że środki, które pozwolą realnie przeprowadzić proces restrukturyzacji w KHW, są na poziomie 700 mln zł - powiedział wiceminister.

Dlatego, rozważany jest udział w procesie restrukturyzacji trzeciego podmiotu, obok koncernu energetycznego Enea i Węglokoksu. W najbliższych tygodniach mają zapaść decyzje, czy nastąpi dokapitalizowanie KHW czy też - z wykorzystaniem aktywów holdingu - powstanie nowa spółka z udziałem inwestorów. Robocza nazwa KHW w nowej formule to "Polski Holding Węglowy". Jak wyjaśnił Tobiszowski, trwa proces rozstrzygania struktury prawno-organizacyjnej.

Plan restrukturyzacji

Złożony z czterech kopalń Katowicki Holding Węglowy jest jedną z trzech największych spółek węglowych. Zatrudnia blisko 14 tys. osób. Nowy zarząd holdingu przedłożył nowy biznesplan, ujmujący zwiększone zapotrzebowanie na kapitał.

Tobiszowski przyznał, że wszystkie aktywa holdingu są zastawione, a spółka ma problemy z płynnością, choć dotąd wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań płacowych. Na zapłatę czekają natomiast kontrahenci firmy.

W środę prezes Węglokoksu Sławomir Obidziński podał, że firma analizuje możliwość swojego zaangażowania w restrukturyzację KHW, jednak nie odegra w tym procesie wiodącej roli. - Obecnie wraz Eneą bierzemy udział w pracach analitycznych dotyczących możliwego zaangażowania się w restrukturyzację KHW. Wstępne analizy wskazują, że ze względu na nasze obecne zdolności finansowe, nie będziemy odgrywać w tym procesie wiodącej roli - powiedział prezes.

Wyniki audytu w KHW

W maju tego roku, gdy minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił wyniki audytu w KHW, przedstawiciele resortu oceniali, że spółka potrzebuje szacowanego na ponad 500 mln zł dokapitalizowania, restrukturyzacji sięgającego 3 mld zł zadłużenia oraz zmian organizacyjnych poprawiających wydajność.

Skumulowana strata KHW od 2011 r. to prawie 1,5 mld zł. Zgodnie z wnioskami z audytu, miałoby nastąpić połączenie ze sobą niektórych kopalń holdingu, by docelowo z czterech pozostały dwie.

Zbędny majątek holdingu może być przeniesiony do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie część załogi mogłaby dobrowolnie skorzystać z osłon przewidzianych w tzw. ustawie górniczej - urlopów górniczych i odpraw. Potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z osłon socjalnych jest w holdingu ok. 1,7 tys. osób, z czego blisko 1,4 tys. to pracownicy deklarujący chęć przejścia na urlopy górnicze; pozostali chcą skorzystać z jednorazowych odpraw pieniężnych.

Restrukturyzacja JSW

Jak poinformował wcześniej Grzegorz Tobiszowski, sprzedaż wybranych aktywów z grupy kapitałowej przyniosła Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) ponad 1 mld zł. Obecnie spółka rozmawia z instytucjami finansowymi m.in. o przesunięciu terminów wykupu obligacji – podał wiceminister energii

JSW zatrudnia 23,5 tys. osób. Ale blisko 2,8 tys. pracowników zadeklarowało chęć dobrowolnego przejścia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), by tam skorzystać z osłon socjalnych - urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych - podała w czwartek JSW.

Liczba chętnych przewyższa limit określony na 2,5 tys. osób. Wśród chętnych 2214 osób to górnicy dołowi uprawnieni do urlopu górniczego.

- Po raz kolejny udowadniamy, że nawet trudne procesy jesteśmy w stanie przeprowadzać spokojnie, bez zbędnych emocji - powiedział  prezes JSW Tomasz Gawlik.

Przypomniał, że pracownicy już we wrześniu zdecydowali, że chcą ratować tę spółkę - oddali sporą część swoich wynagrodzeń. - Teraz również ze zrozumieniem podeszli do problemu. Bardzo im za to dziękuję – dodał.

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 nt. niechlubnego raportu dotyczącego polskiego węgla (05.07.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Schift
Być górnikiem to brzmi dumnie. Nikt nie podskoczy. Społeczeństwo ma kochać polskie górnictwo, jak brytyjczycy królową. Nawet jak węgla zabraknie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
unk
Loading...
unk
K.. co to za idiotyzm. Firma chce więcej pieniędzy. Może niech firma zarobi to będzie miała więcej? Tak, to może niech każdy z własnym biznesem się ustawi w kolejce "po więcej pieniędzy". Po co rentowność biznesu, państwo da.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kombat
elektrofiltry i odsiarczanie.tędy droga.Dobre elektrofiltry wyłapują 99%pyłów .a odsiarczanie na dodatek produkuje doskonały gips.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
unk
Loading...
unk
Droga to jest - nie rozpieprzamy kasy na dodatki, 14tki, 15tki, 16tki itd. Wprowadzi zwykłe zasady biznesowe. Firma zarabia tyle, to stać na tyle wydatków, wypłat. A nie wszystko na wyrost, a jak braknie, to społeczeństwo się zrzuci na biednych górników.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
panstwo_marionetkowe
Zero pomocy dla panstwowych spolek. Jesli sa nierentowne - pozamykac. Dlaczego prywatne kopalnie sa na plusie a panstwowe nie ? Dlatego, ze w panstwowych spolkach nie dba sie o koszty, jest przerost biurokracji i jest mnostwo olbrzymich przywilejow.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane