• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Grupa Azoty chce skorzystać z dobrych czasów. I chce przejmować inne firmy

Grupa Azoty chce skorzystać z dobrych czasów. I chce przejmować inne firmy
Foto: Grupa Azoty Foto: Zysk operacyjny grupy spadł do 48,7 mln zł ze 171,1 mln zł przed rokiem

Grupa Azoty jest zainteresowana przejęciami firm krajowych i zagranicznych działających w segmencie chemicznym i nawozowym - poinformował wiceprezes spółki Paweł Łapiński.

- Formuła rozmów na temat Anwilu się skończyła, ale to tylko jeden z wielu projektów. Mamy chęć także na inne firmy zarówno z Polski, jak i z zagranicy - odpowiedział wiceprezes zapytany o rozmowy z Orlenem dotyczące kupna części nawozowej Anwilu.

Pod koniec lipca PKN Orlen poinformował, że PKN Orlen, Anwil, Skarb Państwa i Grupa Azoty zakończyły rozmowy dotyczące potencjalnych możliwości konsolidacji sektora chemiczno-nawozowego. Negocjacje prowadzone były na podstawie umowy o zachowaniu poufności zawartej w styczniu 2015 r. W związku z zakończeniem rozmów PKN Orlen złożył wypowiedzenie umowy.

- Jeden projekt odpadł, szukamy kolejnych celów akwizycyjnych z branży chemicznej i nawozowej - powiedział Łapiński. Dodał, że rozmowy trwają, ale są na wstępnym etapie.

Prognozy

Jak powiedział Łapiński Grupa Azoty spodziewa się sezonowego wzrostu popytu na swoje produkty w najbliższych miesiącach. - Dotąd było tak, że w ostatnim kwartale roku ceny rosły znacząco, w tym roku jednak nie spodziewamy się znacznych wzrostów, jak w przeszłości - powiedział.

Wyjaśnił, że sytuacja w rolnictwie nie jest najlepsza. Do tego globalna nadpodaż mocznika na rynku zbija ceny nawozów.

Spółka nie spodziewa się też istotnej poprawy jeśli chodzi o nawozy wieloskładnikowe. - To produkty bardziej złożone. Gdy zbiory rolników nie są najlepsze, ograniczany jest zakup nawozów złożonych - wyjaśnił wiceprezes.

Również w segmencie tworzyw widoczna jest duża konkurencja, co jest efektem nadpodaży mocy produkcyjnych. - Odnotowujemy natomiast trwały popyt na poliamid. Zapotrzebowanie płynie od wytwórców elementów dla sektora motoryzacyjnego - powiedział Łapiński.

Korekta cen nastąpiła też w segmencie chemicznym, co jest pochodną zmiany na rynku surowcowym. - Wyjątkiem jest melamina, która utrzymała poziom cenowy, dając nam premię w stosunku do cen surowców - powiedział wiceprezes.

Spółka spodziewa się utrzymania popytu na melaminę.

W przypadku alkoholi OXO zakładany jest wzrost popytu w III i IV kw. tego roku.

Grupa Azoty najbliższym czasie spodziewa się spadku cen fosforytów, siarki i soli potasowej.

Jaki zysk?

Grupa Azoty miała w drugim kwartale 44,4 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 126,6 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w raporcie półrocznym. Wynik był gorszy od konsensusu, który zakładał zysk na poziomie 118,8 mln zł.

Zysk operacyjny grupy spadł do 48,7 mln zł ze 171,1 mln zł przed rokiem i był również poniżej średniej prognoz rynkowych na poziomie 167,8 mln zł.

EBITDA spadła do 177,9 mln zł z 291,9 mln zł przed rokiem. Konsensus zakładał EBITDA w wysokości 292,7 mln zł.

Przychody z kolei spadły do 2,16 mld zł z 2,28 mld zł w II kw. 2015 r. Analitycy spodziewali się 2,04 mld zł sprzedaży.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane