• rozwiń
  • WIG20 2102.84 +1.88%
  • WIG30 2406.67 +1.73%
  • WIG 56036.05 +1.46%
  • sWIG80 11606.56 +0.31%
  • mWIG40 3778.42 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:53

Dostosuj

Temat: Strajk w JSW

Górnicy JSW wracają do pracy. Dymisja prezesa jutro?

Prezes JSW składa rezygnacje Odtwórz: Prezes JSW składa rezygnacje
Foto: PAP | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Prezes Jarosław Zagórowski dotrzymał słowa i złożył recygnację. Teraz musi ją zatwierdzić Rada Nadzorcza JSW | Video: Prezes JSW składa rezygnacje

Górnicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wracają do pracy. Oznacza to, że w życie wchodzi jeden z trzech głównych postulatów zawartego porozumienia, które są warunkiem złożenia dymisji przez prezesa JSW. Dziś Jarosław Zagórowski poprosił o rozpatrzenie swojego odwołania na jutrzejszym posiedzeniu Rady Nadzorczej spółki.

Prezes JSW Jarosław Zagórowski zadeklarował w piątek, że sam złoży rezygnację z zajmowanego stanowiska, jeżeli ustalenia porozumienia między zarządem firmy, a stroną społeczną wejdą w życie. Dziś Zagórowski poprosił o rozpatrzenie swego odwołania na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej, czyli jutro - we wtorek 17 lutego.

Jakie warunki?

Pozostałe dwa główne postulaty dotyczą czternastej pensji i szóstego dnia pracy. W negocjacjach ustalono, że czternasta pensja w połowie będzie stała, a w połowie zależna od wyników finansowych spółki.

Porozumienie zawiera również zapis, że tydzień pracy zostanie rozszerzony do 6 dni. Jednak każdy z górników zachowa pięciodniowy tydzień pracy. Dziś za pracę w dni wolne górnicy otrzymują znacznie wyższe wynagrodzenie. Wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy oznaczałoby więc utratę części zarobków.

W piątek prezes Zagórowski podtrzymał, że spółka będzie domagać się odszkodowań od liderów związkowych za - jego zdaniem - nielegalny strajk. Władze firmy nie zamierzają natomiast karać górników, ale za czas strajku nie przysługuje im wynagrodzenie. Górnicy w wolne dni mają odpracować straty, które odnotowała firma.

W sobotę sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Wojciech Kowalczyk poinformował że dzięki porozumieniu w JSW zaoszczędzi co najmniej 400 mln złotych.

Protest

Strajk trwał 17 dni. Według zarządu JSW, każdy dzień protestu górników kosztował spółkę 27 mln zł strat w przychodach. Oznacza to, że w czasie strajku firma straciła około 459 mln złotych.

Protest górników był spowodowany tym, że zarząd firmy wypowiedział porozumienia zbiorowe (dające przywileje pracownikom spółki) i chciał wdrożyć w życie plan oszczędnościowy. Zakładał on m.in. wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy, przy pięciu dniach pracy dla pracowników, czy zmian w wypłacaniu czternastej pensji (miała być ona zależna od wyników finansowych spółki), pracownicy mieli utracić także część przywilejów (dopłaty do chorobowego, czy tzw. posiłki regeneracyjne). Władze JSW podkreślały, że nie chcą zwalniać pracowników ani też sięgać po pieniądze z budżetu państwa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
wolny człowiek
Brawo Górnicy z JSW. Teraz nastanie nowy prezes, będzie głaskał po głowach, przytulał, rozdawał cukierki. A to, że pieniądze będą wypłacane w ratach, pracujące soboty i inne przywileje szlag trafił to nic. Ważne, że prezes się zmieni. Oj naiwniacy. Zwiazkowcy wykorzystali was jak pionki do gry. Szkoda was.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kg1955
Górnicy wystraszyli się że mogą zostać bez pracy z powodu grożby hut które nie będą od nich brały węgla.Czasy Polski socjalistycznej i gierkowskiej się skończyły!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane