• rozwiń
  • WIG20 2162.02 +0.34%
  • WIG30 2447.84 +0.33%
  • WIG 56986.31 +0.36%
  • sWIG80 11475.89 +0.22%
  • mWIG40 3642.00 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:14

Dostosuj

Rosja sparaliżuje Europę? Gazprom zakręci kurek, bo "Ukraina nie dotrzymała warunków przedpłat za gaz"

Rosja sparaliżuje Europę? Gazprom zakręci kurek, bo "Ukraina nie dotrzymała warunków przedpłat za gaz" Odtwórz: Rosja sparaliżuje Europę? Gazprom zakręci kurek, bo "Ukraina nie dotrzymała warunków przedpłat za gaz"
Foto: gazprom-neft.com | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Gazprom grozi zakręceniem kurka | Video: Rosja sparaliżuje Europę? Gazprom zakręci kurek, bo "Ukraina nie dotrzymała warunków przedpłat za gaz"

Ukraina nie dokonała przedpłaty za gaz za marzec i przyspieszyła odbiór surowca objętego zaliczką za luty, co może doprowadzić do wstrzymania dostaw w ciągu dwóch dni - ostrzegł we wtorek prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller.

- Ukraina nie dokonała w terminie nowej przedpłaty za gaz. Według stanu z dnia dzisiejszego opłaconego gazu pozostało tylko 219 mln metrów sześciennych. Na przelew środków z (ukraińskiego) Naftohazu do Gazpromu potrzeba dwóch dni. Dlatego dostarczenie gazu we wnioskowanej ilości 114 mln metrów sześc. już w ciągu dwóch dni doprowadzi do całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę - oznajmił Miller.

Szef Gazpromu uprzedził, że "stworzy to poważne ryzyko dla tranzytu gazu do Europy".

Skargi Ukrainy

W poniedziałek ukraiński koncern paliwowy Naftohaz oświadczył, że rosyjski Gazprom naruszył ustalenia dotyczące opłaconych awansem dostaw gazu dla Ukrainy i nie wywiązał się ze zobowiązania - nie dostarczył opłaconej ilości.

W wydanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu Naftohaz poinformował, że zamiast dostarczyć w niedzielę zamówione w miniony czwartek 114 mln metrów sześciennych gazu, Gazprom dostarczył jedynie 47 mln m sześć.

"Naftohaz uważa niewywiązanie się Gazpromu z zamówienia za naruszenie zarówno kontraktu na dostawy gazu między obydwoma koncernami, jak i trójstronnego prawnie wiążącego protokołu, który podpisali minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak, komisarz ds. energii Guenther Oettinger i minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan 30 października r. 2014 w Brukseli" - zaznaczył w oświadczeniu ukraiński koncern.

Porozumienie

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy podpisali w październiku r. 2014 porozumienie ws. warunków dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę przez okres zimowy do końca marca 2015 r. Ustalono cenę i warunek, że Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

Naftohaz twierdzi, że o naruszeniu kontraktu i trójstronnego protokołu został powiadomiony rząd Ukrainy, Komisja Europejska i sekretariat Wspólnoty Energetycznej w ramach procedury szybkiego reagowania.

Naftohaz ogłosił w czwartek, że wstrzymał dostawy gazu do strefy operacji ukraińskich sił przeciwko separatystom w Donbasie z powodu "krytycznego uszkodzenia infrastruktury przesyłowej gazu, powstałego podczas działań wojennych".

Tego samego dnia Rosja rozpoczęła bezpośrednie dostawy gazu do tej części Ukrainy, przy czym prezes Gazpromu Aleksiej Miller zaznaczył, że surowiec ten płynie tamtędy zgodnie z kontraktem obowiązującym między Gazpromem a Naftohazem. Szef ukraińskiego koncernu Andrij Kobolew określił postępowanie strony rosyjskiej jako nie do przyjęcia. Oświadczył, że działania Gazpromu całkowicie przeczą duchowi oraz literze obowiązującego kontraktu. Podkreślił też, że Naftohaz nie zamierza opłacać rachunków, które będzie wystawiać Gazprom za "domniemane dostawy" do strefy operacji przeciwko separatystom.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
objektywny
Wladimir !, mozesz nam gaz zakrecic !. Zimy i tak u nas nie ma a statki z gazem skroplonym z Kataru i Ameryki plywaja do Polski jak zwariowane. Swinoujscie nie nadaza z odbiorem tego gazu.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Geof
Całą Rosja. Wysyłają opłacony przez Ukrainę gaz dla swoich bandytów na Donbasie.
 • 3
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jawotr
O co chodzi? Ukraina nie chce płacić za ogrzewanie tyłków ruskich terrorystów i ma rację, dziwnw że to do tej pory robiła.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane