• rozwiń
  • WIG20 2206.41 -0.36%
  • WIG30 2543.53 -0.27%
  • WIG 57052.35 -0.37%
  • sWIG80 11486.43 -0.06%
  • mWIG40 3963.54 +0.15%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:25

Dostosuj

Gazprom podpisał kontrakt na budowę drugiej nitki odcinka Tureckiego Potoku

Gazprom podpisał kontrakt na budowę drugiej nitki odcinka Tureckiego Potoku
Foto: Shutterstock Foto: Gazprom podpisał kontrakt na budowę drugiej nitki odcinka Tureckiego Potoku

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek o podpisaniu w Amsterdamie kontraktu na budowę drugiej nitki morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok. Kontrakt podpisała spółka córka Gazpromu South Stream Transport B.V. ze spółką Allseas Group.

Umowę podpisano w ramach realizacji opcji przewidzianej w kontrakcie na budowę pierwszej nitki gazociągu, zawartym w roku 2016 - piszą rosyjskie agencje.

Specjalny statek

Do ułożenia rur na dnie morskim zostanie wykorzystany największy na świecie statek przeznaczony m.in. do układania rurociągów podmorskich "Pioneering Spirit". Instalacja ma biec przez ponad 900 km. Statek był wykorzystywane też przy pracach przy pierwszej nitce

Kontrakt z firmą Allseas Group - światowym liderem w budowie podwodnych rurociągów - na budowę pierwszej nitki Tureckiego Potoku Gazprom podpisał w grudniu 2016 roku. Do jej układania miano przystąpić w drugiej połowie 2017 roku.

Turecki Potok

Projekt Tureckiego Potoku zakłada budowę gazociągu z Rosji przez Morze Czarne do europejskiej części Turcji i dalej do granicy z Grecją - pisze TASS. Przypomina, że pierwsza nitka planowanego gazociągu jest przeznaczona na potrzeby rynku tureckiego, a druga ma służyć zaopatrzeniu w gaz krajów Europy Południowej i Południowo-Wschodniej. Przepustowość każdej z nitek to 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Koszty projektu szacowano wcześniej na 11,4 mld euro - pisze TASS.

W październiku 2016 roku w Stambule Rosja i Turcja podpisały porozumienie międzyrządowe dotyczące budowy gazociągu Turecki Potok. W dokumencie mowa jest o budowie dwóch nitek. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział pod koniec października, że Rosja gotowa jest przedłużyć jedną z nitek gazociągu na terytorium Unii Europejskiej, jeśli otrzyma pisemne gwarancje od UE, że projekt ten będzie realizowany.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane