• rozwiń

Rosja zapowiada: podwoimy wydobycie ropy z Arktyki

Rosja zapowiada: podwoimy wydobycie ropy z Arktyki
Foto: Gazprom Foto: Ropa z Arktyki popłynie szybciej?

Tylko w tym roku produkcja z arktycznych pól naftowych Rosji ma zostać podwojona - pisze "The Moscow Times". Takie plany zarysowała właśnie państwowa spółka Gazprom Nieft, naftowe ramię gazowego giganta Gazpromu. Kreśli je, mimo że ze wspólnych rosyjsko-amerykańskoch projektów poszukiwawczo-wydobywczych wycofał się ExxonMobil w wyniku zachodnich sankcji nałożonych na Rosję. A to oznacza odcięcie od najnowocześniejszych technologii.

Chodzi w szczególności o pole naftowy Prirazlomnoye. W ubiegłym roku produkcja na tym polu wyniosła 300 tys. ton ropy.

Sankcje i spowolnienie

"The Moscow Times" przypomina, że rozwój poszukiwań w Arktyce został zahamowany przez zachodnie sankcje nałożone na Rosję za udział w konflikcie ukraińskim.

Właśnie z powodu sankcji największy rosyjski producent ropy - firma Rosnieft - odłożyła w czasie wiercenia na Morzu Karskim. Udział w projekcie zawiesił bowiem amerykański partner Rosnieftu - ExxonMobil.

Gazprom Nieft prowadzi także badania na innym polu naftowym w Arktyce - Dolginskoye. W 2014 roku całkowita produkcja węglowodorów przez Gazprom Nieft wzrosła o 6,4 proc. i wyniosła 66,3 mln ton.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Winnertomas
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane