• rozwiń
  • WIG20 2158.76 +0.18%
  • WIG30 2445.30 +0.22%
  • WIG 56934.71 +0.27%
  • sWIG80 11463.64 +0.11%
  • mWIG40 3638.26 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:15

Dostosuj

Mniej gazu płynie przez OPAL. Szybki efekt decyzji sądu

Minister energii o wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL Odtwórz: Minister energii o wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL
Minister energii o wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL "Źródło: gov.pl"

Gazprom zmniejszył dostawy przez gazociąg OPAL - podała agencja RIA Nowosti. W sobotę weszły w życie ograniczenia po wtorkowej decyzji Sądu Unii Europejskiej.

We wtorek Sąd UE orzekł, że zgoda Komisji Europejskiej z 2016 roku na większe wykorzystanie lądowej odnogi Nord Streamu, czyli biegnącego wzdłuż niemiecko-polskiej granicy gazociągu OPAL, przez Gazprom została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej i dlatego jest nieważna. Właścicielami gazociągu OPAL są niemiecki koncern energetyczny Wintershall i Gazprom.

Mniejsze dostawy

RIA podaje, że dostawy poprzez OPAL zmniejszyły się, a jednocześnie rośnie przesył surowca przez gazociąg NEL, który wraz z OPAL-em przyjmuje rosyjski surowiec dostarczany gazociągiem Nord Stream.

Wcześniej niemiecki operator, spółka Opal Gastransport, zapowiedział, że ograniczy wykorzystanie przez Gazprom przepustowości OPAL-u o godz. 7 rano czasu moskiewskiego w sobotę. Zmniejszenia ilości przesyłanego przez OPAL gazu zażądała niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur).

Przypomnijmy, że pozwy przeciwko Komisji Europejskiej do unijnego sądu w sprawie decyzji dotyczącej rurociągu złożył w grudniu 2016 roku polski rząd, a także spółka zależna PGNiG. Warszawa argumentowała, że postanowienie KE jest niekorzystne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane