• rozwiń

Ten projekt otrzymał najwięcej pieniędzy z Brukseli. Połączy Polskę i Słowację

Ten projekt otrzymał najwięcej pieniędzy z Brukseli. Połączy Polskę i Słowację
Foto: gaz-system.pl Foto: Budowa gazociągu Szczecin-Lwówek

Spółki Gaz-System i Eustream, polski i słowacki operator systemu przesyłowego, otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej na prace budowlane połączenia gazowego. 108 mln euro to największe wsparcie przyznane przez Brukselę.

"Projekt budowy gazociągu Polska-Słowacja otrzymał największe wsparcie ze wszystkich 18 projektów rozbudowy infrastruktury energetycznej w UE wybranych do dofinansowania przez Komisję Europejską w 2017 r." - poinformował Gaz-System w komunikacie.


Połączenie gazowe

Jak podano, wsparcie przyznane zostało w ramach instrumentu "Łącząc Europę".

Połączenie gazowe Polska - Słowacja wraz z rozbudową wewnętrznej infrastruktury gazu ziemnego w Polsce jest częścią Korytarza Północ - Południe - projektu infrastruktury gazowej planowanego w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej w celu zwiększenia regionalnej dywersyfikacji i bezpieczeństwa dostaw gazu.

Dwukierunkowe połączenie Polska-Słowacja połączy systemy przesyłowe gazu obu krajów: słowacką tłocznię gazu w miejscowości Veľké Kapušany z węzłem gazu w miejscowości Strachocina. Całkowita długość gazociągu wyniesie 164 km, z czego około 58 km przypada na terytorium Polski.

 

Historyczna chwila. Pierwszy gazowiec w Świnoujściu:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane