• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Londyn zmienia prawo, aby ułatwić wydobycie gazu z łupków

Londyn zmienia prawo, aby ułatwić wydobycie gazu z łupków
Foto: pixabay.com Foto: Mieszkańcy boją się zanieczyszczenia środowiska przez odwierty

Ministerstwo społeczności i samorządów lokalnych będzie uprawnione do podejmowania bezpośrednich decyzji dotyczących zezwoleń na wydobycie gazu łupkowego - zdecydował brytyjski rząd. Dotychczas takie decyzje podejmowały lokalni politycy, którzy w ostatnich miesiącach zablokowali kilka odwiertów gazu łupkowego.

Agencja Reuters przypomina, że pod koniec czerwca samorządowcy w północno-zachodniej Anglii odrzucili dwa wnioski o wykonanie szczelinowania hydraulicznego. Ich zdaniem odwierty przeprowadzone tą metodą byłby zbyt głośne dla lokalnej społeczności i negatywnie wpłynęłyby na krajobraz.

Jakie zmiany?

Według nowych przepisów, które uchwalił brytyjski rząd, teraz to ministerstwo będzie bezpośrednio decydować o zatwierdzeniu lub odrzuceniu pozwolenia na odwierty. Podkreślono też, że odwołania od odrzuconych wniosków będą rozpatrywane w trybie pilnym.

Jak podaje Reuters, firma Cuadrilla Resources wydobywająca gaz z łupków, której wnioski zostały odrzucone w czerwcu zdecydowała, już o złożeniu odwołania.

"Nowe przepisy pozwolą uniknąć długiego oczekiwania i opóźnień, które oznaczają niepewność zarówno dla biznesu, jak i mieszkańców" - podała w komunikacje spółka.

Brytyjski rząd poinformował również, że jeszcze w tym roku przedstawi propozycję niezależnego funduszu, który będzie gromadził część zysków generowanych przy wydobyciu gazu łupkowego.

Opór mieszkańców

Szacuje się, że Wielka Brytania posiada znaczne ilości gazu łupkowego. Rząd tego kraju chce rozwój wydobycia tego surowca, aby zrównoważyć spadek produkcji gazu i ropy na Morzu Północnym.

Jednakże realizacja programu wydobywania gazu z łupków spotyka się z dużym oporem lokalnych mieszkańców i ekologów, którzy boją się zanieczyszczenia wód substancjami chemicznymi używanymi w procesie wydobycia. Obawiają się oni również, że odwierty negatywnie wpłyną na środowisko naturalne i krajobraz, a to odbije się na branży turystycznej i cenach nieruchomości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
michal_jasniuk
pozwolenia powinny być wydawane na takich zasadach, jak w przypadku innych sposobów pozyskiwania energii z jeszcze większą ingerencją w środowisko, jak np. kopalnie odkrywkowe. Czemu łupki traktowane są jak "zło"?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane