• rozwiń

Temat: Energetyka

PGE chce budować farmy na Bałtyku. Prąd dla milionów gospodarstw

Tchórzewski o przyczynach rezygnacj z energetyki wiatrowej na lądzie Odtwórz: Tchórzewski o przyczynach rezygnacj z energetyki wiatrowej na lądzie
Tchórzewski o przyczynach rezygnacj z energetyki wiatrowej na lądzie

PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna poszukiwania strategicznego partnera do przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 2.545 megawatów - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Ma to być pierwszy etap programu offshore grupy.

Spółka poinformowała, że zaprosiła do rozmów kilkunastu potencjalnych partnerów biznesowych, posiadających doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji.

"Zgodnie z wymaganiami partner PGE powinien posiadać odpowiednie doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji na europejskim rynku, być w stanie wesprzeć projekty w aspektach technicznych i kontraktowaniu wykonawców, a także dzielić się know-how w tym zakresie z PGE" - napisano w komunikacie.

Morskie farmy wiatrowe

Planowany pierwszy etap programu offshore (energetyki wiatrowej na morzu - red.) grupy zakłada budowę morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy zainstalowanej do 2.545 MW (1.500 MW mocy na obszarze koncesji będącej w posiadaniu spółki Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 i 1.045 MW mocy na obszarze Elektrowni Wiatrowej Baltica-3), zlokalizowanych w odległości około 25-30 km od brzegu, na wysokości Łeby.

Spółka podała, że pierwszy prąd z wiatraków na morzu popłynie w 2025 roku, a rok później nastąpi przekazanie inwestycji do fazy komercyjnej eksploatacji. Energia z pierwszego etapu programu offshore grupy miałaby zasilić nawet cztery miliony gospodarstw domowych.

Morskie farmy wiatrowe stanowią jedną z opcji strategicznych rozwoju grupy PGE po 2020 roku. Przedsięwzięcie jest obecnie na etapie pozyskiwania niezbędnych zgód środowiskowych, prowadzone są badania wietrzności, prace w zakresie wyprowadzenia mocy i inne działania techniczne. Trwają przygotowania do przeprowadzenia wstępnych badań geologicznych.

- Od stycznia 2018 roku trwają pomiary warunków wietrzności na Morzu Bałtyckim w rejonie planowanej inwestycji. Dotychczasowe wyniki potwierdzają bardzo dobre warunki wietrzności badanych obszarów – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PGE Henryk Baranowski.

W przyszłym roku PGE spodziewa się pozytywnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla farmy wiatrowej.

PGE poinformowała, że realizacja każdego 1.000 MW mocy wiatrowych na morzu oznacza zmniejszenie emisji CO2 przez polską gospodarkę o około 4 mln ton rocznie, czyli około 100 mln ton w całym 25-letnim okresie eksploatacji farmy wiatrowej.

Polityka Energetyczna Polski

Program budowy morskich farm wiatrowych wpisuje się w przedstawiony niedawno do konsultacji projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, w której offshore wskazywany jest jako jedno z głównych narzędzi osiągania celów w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Grupa PGE jest największym producentem "zielonej" energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych na lądzie, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2188,9 MW.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
kubat
Ciekawe było by przedstawienie różnicy w kosztach budowy takich wiatrakowych farm na lądzie i na morzu. Ktoś tą różnicę pokryje, oczywiście końcowy odbiorca prądu.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Stefan_007
Do tego trzeba wziąć pod uwagę koszty przesyłu tej energii w głąb kraju, bo Wybrzeże Zachodnie trudno nazwać gęsto zaludnionym lub uprzemysłowionym. Nie od dziś wiadomo, że im bliżej od wytwórcy energii do odbiorcy, tym taniej.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Agrat1970
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane