• rozwiń

Temat: Energetyka

Cała energia trafi na giełdę. Pomysł na ograniczenie podwyżek

Derski o obrocie energią na giełdzie Odtwórz: Derski o obrocie energią na giełdzie
Derski o obrocie energią na giełdzie "Źródło: TVN24 BiS"

Senat bez poprawek przyjął nowelizację prawa energetycznego i niektórych innych ustaw. Nowela przewiduje między innymi podniesienie z 30 procent do 100 procent obowiązku sprzedaży energii przez giełdę, a także reguluje tak zwaną sprzedaż rezerwową prądu i gazu.

Za przyjęciem ustawy głosowało w piątek późnym wieczorem 57 senatorów, przeciw było 26, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Energia z giełdy

Rząd przyjął projekt nowelizacji 9 października, jego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się 24 października, a drugie 9 listopada. Jedną z najważniejszych zmian nowelizacji jest wprowadzenie 100 proc. obliga giełdowego - czyli nakazanie wytwórcom sprzedaż całości energii elektrycznej poprzez giełdę.

Rozwiązanie - według resortu energii - ma na celu ograniczenie ewentualnych wzrostów cen energii na rynkach hurtowych, niewynikających z czynników fundamentalnych, wpływających na koszt jej wytworzenia czy pozyskania z sąsiadujących systemów. Ma ono także zwiększać transparentność.

Od początku br. obligo giełdowe wynosi 30 procent. W 2017 roku obowiązywało obligo na poziomie 15 procent wyprodukowanej energii.

Zdaniem Bartłomieja Derskiego z portalu wysokienapiecie.pl ministerialny pomysł nie wpłynie na ceny energii. - Wpłynie na pewno na przejrzystość. Unikniemy przed wszystkim podejrzeń, że oto koncerny państwowe umawiają się i podbijają ceny. Wbrew pozorom one bardzo ostro ze sobą konkurują - zaznaczył w lipcowej rozmowie w programie "Bilans" w TVN24 BiS.

Ujednolicenie rynku

Ustawa - poza kwestią obliga giełdowego - wprowadza także umocowanie operatora systemu dystrybucyjnego do działania w imieniu i na rzecz odbiorcy końcowego (tzw. sprzedaż rezerwowa) oraz dodatkowy mechanizm zabezpieczający na wypadek, gdyby sprzedawca rezerwowy nie podjął sprzedaży - w takiej sytuacji sprzedaż będzie realizował sprzedawca z urzędu.

Ponadto nowelizacja zawiera zmiany umożliwiające stosowanie tzw. Kodeksów Sieci, dotyczących wymogów związanych z przyłączeniem między innymi jednostek wytwórczych oraz odbiorców do sieci - chodzi o środki służące budowie wspólnego, jednolitego rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Zmiany te są niezbędne dla zapewnienia spójności funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego z porządkiem prawnym i innymi systemami w UE.

Odrzucone poprawki

Senatorowie odrzucili poprawki mniejszości, między innymi te dotyczące powiązanego z prawem energetycznym zapisu w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Nadaje on obligatoryjnie rygor natychmiastowej wykonalności decyzjom administracyjnym, na podstawie których firmy dystrybucyjne mogą wejść na teren prywatny w celu usunięcia np. awarii, ale także przeprowadzenia remontów, konserwacji czy na przykład usunięcia rozmaitych instalacji z posesji. Autorzy odrzuconej poprawki argumentowali, że takie rozwiązanie narusza konstytucyjne prawo własności i może stwarzać pole do nadużyć.

Senatorowie odrzucili też poprawki dotyczące zmniejszenia wymiaru zawartego w ustawie obowiązku korzystania z ekologicznych samochodów przez samorządy (z co najmniej 10 proc. floty do jednego pojazdu elektrycznego lub na gaz ziemny) oraz poprawkę dotyczącą objęcia obligiem giełdowym także części energii sprzedawanej przed wejściem ustawy w życie.

Po podpisaniu przez prezydenta, zmiany mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane