• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Zapotrzebowanie na ropę wyhamuje? Zagrożeniem auta elektryczne

Rafał Jemielita o samochodach elektrycznych Odtwórz: Rafał Jemielita o samochodach elektrycznych
Rafał Jemielita o samochodach elektrycznych "Źródło: tvn24"

Większa od oczekiwań sprzedaż samochodów elektrycznych może spowodować, że globalne zapotrzebowanie na ropę naftową osiągnie szczyt w późnych latach 30. XXI wieku - poinformowała Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC).

Z corocznego raportu World Oil Outlook przygotowywanego przez OPEC wynika, że światowe zapotrzebowanie na ropę naftową będzie w kolejnych latach rosnąć. Kartel, wobec rosnącego zainteresowania samochodami elektrycznymi, przygotował dwie prognozy dotyczące przyszłego zapotrzebowania na ropę naftową.

Dwie prognozy

Pierwszy i główny scenariusz - bardziej optymistyczny dla producentów ropy naftowej - zakłada, że zapotrzebowanie na „czarne złoto” nieprzerwanie będzie rosło i około 2035 roku przekroczy 110 mln baryłek ropy dziennie.

Natomiast drugi mówi o szybkim wzroście sprzedaży aut elektrycznych i zakłada, że jedna czwarta ze wszystkich samochodów na świecie jest napędzana energią elektryczną.

Kartel, wobec takiego stanu rzeczy, zakłada, że wzrost globalnego zapotrzebowania na ropę naftową osłabi się po 2030 roku, a zatrzyma na poziomie 109 milionów baryłek ropy dziennie w drugiej połowie lat 30. XXI wieku. Obecnie świat zużywa około 95 milionów baryłek ropy dziennie. Taka perspektywa to już poważne zagrożenie dla OPEC.

Jednak, zdaniem kartelu, „wysoce nieprawdopodobne” jest, aby pojazdy elektryczne tak mocno zdominowały rynek aut osobowych w tak krótkim czasie. Mimo że kilka państw publicznie wyraziło już zamiar wsparcia sprzedaży samochodów elektrycznych.

Jaka przyszłość?

Agencja Bloomberg zwraca uwagę, Francja i Wielka Brytania ogłosiły już plany wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów napędzanych silnikami spalinowymi. A to może wpłynąć na wzrost popytu na ropę naftową, choć nie wiadomo do końca w jakim stopniu.

Prognoza Międzynarodowej Agencji Energetycznej mówi, że do 2040 roku tylko około 8 proc. światowej floty samochodów osobowych będzie zasilane energią elektryczną. Bloomberg New Energy Finance przewiduje natomiast, że w tym czasie już jedna trzecia pojazdów jeżdżących po drogach będzie zasilana energią elektryczną.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane