• rozwiń

Temat: Polski wegiel

Minister: kto próbuje ograniczyć wydobycie węgla, działa na szkodę Polski

Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski Odtwórz: Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski
Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski "Źródło: tvn24"

Górnicy są społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników centralnych uroczystości z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie. Zdaniem premier Beaty Szydło, "podstawą silnej polskiej gospodarki jest silne górnictwo". Z kolei minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uważa, że "każdy, kto próbuje ograniczyć wydobycia węgla brunatnego działa na szkodę Polski".

Słowa prezydenta, podczas poniedziałkowych uroczystych obchodów święta górników w Bełchatowie - gdzie centralę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - odczytał minister z Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Jak podkreślił w swoim liście prezydent, "górnicy są społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód i jak wyjątkowe znaczenie ma ich prace dla Polski". Podziękował wszystkim górnikom za ofiarną i ciężką pracę oraz za "piękny, budujący wzór etosu pracy i wspólnoty, jaki my Polacy zawdzięczamy środowiskom górniczym". Wielokrotnie zwracał uwagę na pracę w trudnych, nierzadko ekstremalnych warunkach, w ciągłym zagrożeniu ze strony potężnych sił przyrody.

"Węgiel kamienny, węgiel brunatny, miedź, gaz ziemny to nasze strategiczne bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki. Bogactwo, z którego nic by nam jednak nie przyszło, gdyby nie ciężka praca tysięcy osób - geologów, inżynierów, pracowników nadzoru i służb ratunkowych, ale przede wszystkim górników" - wskazał prezydent.

Modernizacja polskiego górnictwa

Wyraził zadowolenie, że modernizacja polskiego górnictwa i rozwój nowych technologii opartych na węglu znalazły się wśród priorytetów obecnego rządu. "Surowce to źródło niezależności gospodarczej, w szczególności niezależności energetycznej. Posiadane przez nas bogate pokłady węgla kamiennego i brunatnego nabierają istotnych wartości w obliczu potrzeby zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego" - zaznaczył Andrzej Duda.

Jak dodał, wchodzące w skład Skarbu Państwa spółki Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i KWB Turów mają w tym swój znaczący udział.

Prezydent Duda podkreślił jednocześnie, że "wydobywanie z ziemi jej skarbów" wymaga trudu, wytrwałości i hartu ducha, ale nadal może kosztować zdrowie i życie. Złożył hołd wszystkim polskim górnikom, którzy oddali życie, wykonując swoją pracę. Przekazał też wyrazy uznania ratownikom górniczym za ich oddanie i powszechnie ceniony profesjonalizm.

Wspominając o przyszłorocznych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wskazał, że nie sposób nie wspomnieć wkładu, jaki górnicy wnieśli w odrodzenie się niepodległego kraju.

W czasie uroczystości odczytano również list premier Beaty Szydło. Szefowa rządu wskazała, że "szacunek dla siebie i innych, pokora i siła charakteru, to przekazywane z pokolenia na pokolenie wartości, które niezmiennie tworzą górniczy etos". "Pamiętamy także, że mimo postępu technologicznego zawód górnika wciąż wiąże się z ogromnym ryzykiem. My, Polacy, za cały państwa wysiłek z głębi serca dziękujemy" - oświadczyła.

"Kto próbuje ograniczyć wydobycia, działa na szkodę Polski"

Zdaniem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, "każdy, kto próbuje ograniczyć wydobycia węgla brunatnego działa na szkodę Polski".

- W dzień św. Barbary należałoby przede wszystkim powiedzieć Szczęść Boże, bo to tradycyjne odezwanie najlepiej pokazuje zarówno wasz trud, związane z tym zagrożenie, ale też i owoc waszej pracy, jakim jest możliwość działania, funkcjonowania, życia, realizacji podstawowych norm przemysłowych i społecznych całej wielkiej rzeszy narodu polskiego" - mówił Macierewicz do górników w Bełchatowie, gdzie swoją centralę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Jak podkreślił "bez Bełchatowa, bez Turowa, bez tych kopalni, bez węgla brunatnego i węgla kamiennego, nie byłoby możliwości rozwoju gospodarczego Polski". "Każdy, kto próbuje ograniczyć, kto próbuje działać na szkodę wydobycia węgla brunatnego, działa na szkodę Polski" - oświadczył szef MON.

- Musimy to dzisiaj jasno powiedzieć, dziękując wam nie tylko za pracę, ale także za wieloletni wysiłek, zmierzający do obrony i rozwoju Bełchatowa. Musimy mieć też świadomość, że są takie siły i tacy ludzie, którzy chcieliby w najróżnorodniejszy sposób ten wasz wysiłek zmarnować, spłycić, unicestwić - mówił minister.

Szef resortu obrony zapowiedział, że PiS zrobi wszystko, żeby Bełchatów pozostał sercem polskiej energetyki.

O Barbórce

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest około 7 tys. zakładów górniczych. Pracuje w nich w sumie prawie 200 tys. osób. Najwięcej - ponad 82 tys. pracowników - zatrudniają kopalnie węgla kamiennego. Kilkakrotnie więcej osób pracuje w firmach kooperujących z górnictwem.

Patronka górników, św. Barbara, należy do najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Jej wizerunki znajdują się w kościołach, kopalniach, ale też w herbach kilku polskich miast. Święta Barbara jest patronką nie tylko górników, ale również osób umierających, flisaków, cieśli, grabarzy, dzwonników i więźniów; ponadto jest opiekunką twierdz i wież oraz ma chronić przed burzami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
piotr_woszczenko
Dokładnie odwrotnie. kazdy kto konserwuje obecny zacofany uklad węglowy działa na szkode Polski. Ale co sie dziwić, Putinowi nie zależy na silnej Polsce.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Robertpszf
Jeżeli szef MON angażuje się w górnictwo,to może to oznaczać, że przywrócą służbę, jak po 1945 r, gdy węgiel lub uran wydobywali żołnierze górnicy w karnych kompaniach, de facto więźniowie polityczni. Nawet młodzi chłopcy, kadeci, czyli mniej więcej w wieku licealnym. Mamy pozdrowienia z przeszłości i chichot historii.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sceptyk1944
Szef MON: kto próbuje ograniczyć wydobycie węgla, działa na szkodę Polski

Polska nie potrzebuje powietrza, ale potrzebują go LUDZIE, bo się poduszą i armia stanie się niepotrzebna. Wojsko nie ma masek przeciwgazazowych dla całego społeczeństwa - nie starczy ich nawet dla mundurowych...
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
hd52
Zalać. Rzeczywistym górnikom dołożyć do edukacji i przebranżowienia. Który nie kumaty lub leniwy, po okresie przejściowym niech radzi sobie jak każdy inny obywatel. Nie mylic z obatelem.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nero21
"każdy, kto próbuje ograniczyć wydobycia węgla brunatnego działa na szkodę Polski".Niech żyją kolejarze! Niech nam kolejarze żyją! Panie co pan tak z tymi kolejarzami? Bo gdyby nie oni.... to byśmy nasz węgiel do Rosji w kubełkach nosili
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
kto pcha nieskończoną ilość kasy w państwowe spółki górnicze, aby utrzymać ich pracę i olbrzymie rozdmuchane przywileje górników - działa na szkodę podatników !!!
 • 11
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tokmada
Boją się, bo wiedzą, że nikt inny jak właśnie górnicy mogą im zrobić niezły kipisz na ulicach stolicy. Lekarze, nauczyciele i inni intelektualiści są nieobeznani w rzucaniu cegłami, śrubami czy w paleniu opon. A górnicy i owszem. Więc "władza" będzie ich uspokajać obiecując wieczność i ładując kasę Z NASZYCH PIENIĘDZY.
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bronek_osuch
To już nie te czasy ludzie są przeciwko górnikom niż za, a polska ma problem bo jest zakładnikiem węgla.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane