• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Duda: dominacja jednego dostawcy energii wyzwaniem dla regionu

Foto: PAP/Jacek Turczyk Foto: Duda: dominacja jednego dostawcy energii wyzwaniem dla regionu

Dotychczasowy model rozwoju nie wykorzystuje w pełni potencjału krajów leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym; wyzwaniem jest dominacja jednego dostawcy surowców energetycznych – powiedział w czwartek w Dubrowniku prezydent Andrzej Duda.

Duda oraz prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović otworzyli forum państw Trójmorza, czyli leżących nad Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym: "Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem".

Prezydent RP mówił o konieczności wzmacniania relacji w obszarach transportu, infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej.

- Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że kraje regionu Trójmorza to istotna część wspólnoty euroatlantyckiej. Nasze państwa chcą - i mają ku temu potencjał - tę wspólnotę wzbogacać i aktywnie działać na rzecz jej rozwoju – powiedział prezydent.

Ocenił, że dotychczas rozwój dokonywał się przede wszystkim na osi Wschód–Zachód. Jak zauważył, pomimo niewątpliwego dorobku tego modelu, nie wykorzystuje on w pełni potencjału drzemiącego w krajach leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. - Dlatego właśnie tak istotne znaczenie ma dziś wzbogacenie procesu europejskiej integracji poprzez budowę więzów i połączeń na osi Północ–Południe – zaznaczył.

Region Trójmorza

Wyzwaniem dla regionu Trójmorza, które bezpośrednio dotyka większości naszych państw, jest

dominacja jednego dostawcy surowców energetycznych – powiedział Duda. - Stan ten rodzi oczywiste zagrożenia, których wszyscy jesteśmy świadomi, o których wielokrotnie już rozmawialiśmy – zaznaczył.

Duda mówił, że można im przeciwdziałać, rozwijając połączenia energetyczne, tak aby zapewnić realną dywersyfikację dostaw energii. Podkreślił, że flagowym projektem, którego realizacja zmieni oblicze sektora energetycznego w regionie Europy Środkowej, jest korytarz gazowy Północ-Południe łączący działający już terminal LNG w Świnoujściu z terminalem na chorwackiej wyspie Krk.

Prezydent mówił, że realizacja tego przedsięwzięcia otworzyłaby możliwość szerokiego pozyskiwania skroplonego gazu z wielu perspektywicznych źródeł, m.in. Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, Stanów Zjednoczonych czy Kanady. - Po uruchomieniu obu terminali, jak również po dokończeniu budowy brakujących interkonektorów, region środkowoeuropejski stanie się atrakcyjnym rynkiem dla nowych dostawców – mówił.

Zaznaczył, że połączenia komunikacyjne mają znaczenie dla regionu i dla rozwoju relacji gospodarczych z partnerami globalnymi, jak np. Chiny. "W tym kontekście naszym wielkim, wspólnym wyzwaniem jest realizacja korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk" – dodał. - Dość powiedzieć, że między Polską a Niemcami funkcjonuje kilkadziesiąt regularnych połączeń lotniczych dziennie, zaś między Polską a Chorwacją – tylko jedno bezpośrednie – mówił. Zaznaczył, że duże znaczenie dla lepszego skomunikowania krajów obszaru Trójmorza ma realizacja projektu Via Carpathia.

"Centrum" i "peryferia"

Andrzej Duda podkreślał, że konieczne jest zniuansowanie układu relacji pomiędzy "centrum" i wskazanymi przez nie "peryferiami". Jego istotą jest obecnie – mówił – "jednokierunkowy transfer rozwiązań politycznych, ekonomicznych i kulturowych". Duda uważa, że bardzo często abstrahuje on od narodowej wrażliwości i lokalnego kontekstu, uwarunkowanego odmienną historią i tradycjami. - Tak, chcemy jedności i integracji. Nie oznacza to jednak, że chcemy uniformizacji – zaznaczył.

Prezydent RP zwracał uwagę na konieczność wzmacniania bliskości państw regionu przez współpracę naukową, w zakresie kultury.

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović podkreśliła, że forum państw Trójmorza ma charakter nieformalny. Zaznaczyła, że inicjatywa ma przyczynić się do zbudowania korytarzy łączących Północ z Południem. Oceniła, że dzięki niej region stanie się bardziej konkurencyjny, bezpieczniejszy i w ten sposób wzmocni Unię Europejską. Grabar-Kitarović uważa, że istotna jest budowa połączeń między gazociągami i ropociągami, a także kwestia magazynowania energii.

Prezydent RP podziękował prezydent Chorwacji za zaproszenie na forum. Poinformował, że kolejne forum państw Trójmorza odbędzie się w czerwcu 2017 r. we Wrocławiu.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane