• rozwiń

Dania ma ochotę na Ocean Arktyczny. Sprawa historii czy walka o złoża ropy i gazu?

Dania ma ochotę na Ocean Arktyczny. Sprawa historii czy walka o złoża ropy i gazu?
Foto: sxc.hu Foto: Władze Danii przedstawią żądania specjalnej komisji ONZ w Nowym Jorku

Dania zapowiedziała, że zgłosi roszczenia do sporego terytorium na Oceanie Arktycznym wokół bieguna północnego, twierdząc, że szelf kontynentalny na północy Grenlandii jest z nim połączony - poinformował rząd w Kopenhadze.

Władze Danii przedstawią żądania specjalnej komisji ONZ w Nowym Jorku, wraz z danymi zebranymi od 2002 roku, które argumentują duńskie roszczenia do obszaru o powierzchni 895 tys. km kw.

"Historyczny kamień milowy"

- Przedstawienie naszych roszczeń do szelfu kontynentalnego na północ od Grenlandii to historyczny i ważny kamień milowy dla Królestwa Danii - oświadczył minister spraw zagranicznych Martin Lidegaard. - Celem tego ogromnego projektu jest określenie granic naszego szelfu kontynentalnego i - ostatecznie - naszego królestwa - dodał.

Wszelkim pretensjom do szelfu kontynentalnego oddalonego o ponad 370 km od wybrzeży należącej do Danii Grenlandii muszą towarzyszyć naukowe i techniczne dane. Terytorium, do którego roszczenia zgłasza Dania i które obejmuje biegun północny, zahacza o obszar, do którego pretensje zgłasza też Norwegia.

Według duńskiego MSZ może też częściowo pokrywać się z obszarami, do których pretensje zgłaszają też Kanada, Rosja i USA. Resort dyplomacji w Kopenhadze podkreślił, że każdy z tych krajów musi oddzielnie negocjować dwustronne porozumienia w sprawie granic terytoriów.

Każde z pięciu państw "arktycznych" (prócz Danii są to Rosja, Kanada, USA i Norwegia) może zgodnie z konwencją ONZ z roku 1982 zwiększyć liczącą 200 mil strefę ekonomiczną, jeśli dowiedzie, że obszar poza nią jest przedłużeniem szelfu kontynentalnego kraju.

Przedstawienie naszych roszczeń do szelfu kontynentalnego na północ od Grenlandii to historyczny i ważny kamień milowy dla Królestwa Danii.

Martin Lidegaard, minister spraw zagranicznych

Ważne złoża węglowodorów

Państwa "arktyczne" są zainteresowane ważnym złożami węglowodorów, gdyż według amerykańskiego badania z 2008 r. 13 proc. nieodkrytych jeszcze złóż ropy i 30 proc. złóż gazu ziemnego znajduje się właśnie w Arktyce.

Umieszczenie w 2007 r. rosyjskiej flagi na wierzchołku bieguna północnego wywołała napięcie na linii Ottawa - Moskwa. W 2001 r. Rosja zgłosiła roszczenia do tego terytorium przed oenzetowską komisją, a Kanada zrobiła to w grudniu 2013 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane