• rozwiń
  • WIG20 2146.77 -0.61%
  • WIG30 2429.59 -0.56%
  • WIG 56594.53 -0.53%
  • sWIG80 11466.13 +0.17%
  • mWIG40 3601.45 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:59

Dostosuj

"Nord Stream 2 jest szkodliwy". Szef polskiej dyplomacji o budowie gazociągu

Morawiecki o Nord Stream 2 i rozmowie z Merkel Odtwórz: Morawiecki o Nord Stream 2 i rozmowie z Merkel
Morawiecki o Nord Stream 2 i rozmowie z Merkel "Źródło: TVN24 BiS"

Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Minister podkreślił, że stanowisko Polski różni się w tej kwestii od stanowiska niemieckiego.

Szefowie MSZ Niemiec i Polski pytani byli na wspólnej konferencji prasowej, czy podczas ich rozmów pojawił się temat Nord Stream 2, oraz czy strona niemiecka rozumie obawy strony polskiej w tej sprawie. 

Stanowisko Polski

Czaputowicz podkreślił, że stanowisko Polski różni się w tej kwestii od stanowiska niemieckiego. "Mówiąc w skrócie, widzimy teraz ten spór jako istniejący między USA, a Niemcami" - zaznaczył.

Dodał, iż prezydent USA Donald Trump i inni przedstawiciele administracji amerykańskiej twierdzą, że Nord Stream 2 będzie kolejnym "instrumentem" dostarczania środków finansowych Rosji, która wykorzysta je na modernizację swojej armii.

"Ta diagnoza była przedstawiana wcześniej przez Polskę" - powiedział Czaputowicz, podkreślając, że strona polska uważa, iż wspomniany gazociąg ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę.

"W tym sporze amerykańsko-niemieckim jesteśmy po stronie USA dlatego, że te argumenty są bardziej przekonywujące, zresztą sami je wcześniej podnosiliśmy" - oświadczył Czaputowicz.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział, że w Niemczech panuje przekonanie, iż Nord Stream 2 nie doprowadzi w Europie do uzależnienia od Rosji w kwestii dostaw gazu. Dodał, iż znane im są obawy polskiego rządu, ale Niemcy ich nie podzielają.

Nord Stream 2

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Wyborga w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż w następnym roku Rosja zamierza znacznie ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.

Nord Stream 2 ma biec równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tym projekcie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Gazprom zapowiada, że po wybudowaniu Nord Stream 2 tranzyt przez Ukrainę może być utrzymany w "pewnej skali", przy czym strona ukraińska powinna uzasadnić "celowość ekonomiczną nowego kontraktu" tranzytowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane